Dodaju da se na fiskalnom računu, kojeg apoteka izdaje, navodi ukupan iznos koji apoteka naplaćuje za lijek – i od pacijenta i od Fonda.
Za farmaceutsku uslugu izdavanja lijeka na recept u apotekama lani je izdvojeno oko 7,8 miliona, a u ovoj godini, do kraja avgusta, oko pet miliona KM, piše Srpskainfo.
To kažu iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS, naglasivši da apotekama sa kojima imaju potpisan ugovor za lijekove koji se izdaju na recept ne plaćaju maloprodajnu maržu koja iznosi do 20 odsto od cijene lijeka. Umjesto toga, FZO plaća farmaceutsku uslugu za izdavanje lijeka.
– Naime, apoteci za pružanje farmaceutske usluge izdavanja lijeka na recept pripada naknada u iznosu od 1,43 KM, koju plaća FZO, a ne osiguranici koji podižu lijekove. Dakle, iznos za farmaceutsku uslugu navodi se na računu za lijekove koji se nalaze na listi lijekova FZO, ali ga ne plaća pacijent, već FZO – objašnjavaju u ovom fondu.
Ovo otklanja nedoumicu mnogih pacijenata kojima na računu stoji iznos ove usloge, često pomnožen sa brojem različitih lijekova koji se nalaze na računu.
– Nedavno sam u jednoj apoteci kupio dva lijeka, i oba su na listi FZO. Takođe, na računu je i stavka 1,43, pomnožena dva puta. S obzirom na to da sam platio umanjenu cijenu lijekova, nisam bio siguran da li je u nju uračunata i ova usluga i šta ona, praktično, podrazumijeva – kaže jedan Banjalučanin.
U FZO objašnjavaju da farmaceutska usluga izdavanja lijeka na recept podrazumijeva pregled recepta od strane farmaceuta, razmatranje terapijskog aspekta primjene lijeka, provjeru doze i vremenskog intervala doziranja, provjeru kontraindikacija i potencijalnih interakcija lijeka, pravilno izdavanje, tačno signiranje, pružanje savjeta i informacija o lijeku.
– Pored toga, u farmaceutsku uslugu se ugrađuje i administrativna usluga, taksiranje i kompletna obrada recepta, te fakturisanje recepata Fondu i slično. Cijena farmaceutske usluge od 1,43 KM je utvrđena još 2009. godine, a sama usluga postoji još od prije 2000. Pravnim propisima, usluga izdavanja lijeka na recept se smatra zdravstvenom uslugom. U skladu sa tim, utvrđena je i cijena ove usluge u saradnji sa Komorom farmaceuta – ističu u FZO.
Dodaju da se na fiskalnom računu, kojeg apoteka izdaje, navodi ukupan iznos koji apoteka naplaćuje za lijek – i od pacijenta i od Fonda.
– Međutim, osiguranik plaća samo onaj iznos koji je označen kao “gotovina”, a ne iznos “ukupno za uplatu“, u kojem je sadržan i dio koji plaća Fond – poručuju iz ovog fonda.