Početna Lifestyle Recepti Kraljica zimske trpeze: Najbolji recept za cveklu u tegli

Kraljica zimske trpeze: Najbolji recept za cveklu u tegli

228

Cvekla je neizostavni dio svake zimske trpeze, a ako se odlučite da je spremite u tegli, e to je onda prava poslastica.

Ovaj provjereni recept za cveklu u tegli oduševljava i najizbirljivije goste.

Jednostavna priprema i savršen ukus učiniće da vam svaka tegla traje kratko, jer svi će tražiti još.

Sastojci za cveklu u tegli:
5 kg cvekle
1,5 litara vode
500 ml alkoholnog sirćeta
4 kašike šećera
3 kašike soli
biber u zrnu

Priprema cvekle u tegli:

Cveklu dobro operite, sa sve ljuskom, pa je stavite u tepsiju i zapecite u rerni. Provjerite da li je dovoljno pečena tako što ćete uz pomoć čačkalice provjeriti njenu ‘mekoću’. Tokom pečenja, možete je nekoliko puta okrenuti kako biste bili sigurni da ste je ispekli ravnomjerno.


Kada je cvekla gotova, ostavite je da se ohladi, pa je ogulite i osijecite na kolutove ili štanglice, kako vam je lakše. Pomiješajte sirće, vodu, so šećer i prelijte preko cvekle i ostavite da stoji tako najmanje 30 minuta.

U čiste tegle stavite malo bibera u zrnu, pa počnite da redate cveklu. Kada napunite teglu, prelijte je mješavinom vode i sirćeta tako da cvekla ogrezne.

Na dno veće šerpe stavite krpu ili peškir i stavite tegle, ali vodite računa da se ne dodiruju. Sipajte vodu sve do poklopca.

Uljučite na umjerenu temperaturu ringle i ostavite da prokuva. Poslije ključanja kuvajte još oko pet minuta. Ugasite ringlu i ostavite tegle potopljene u šerpi da se u potpunosti ohlade. Cvekla u tegli je spremna za konzumaciju.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Oglasile se sirene za uzbunu: Iran pokrenuo novi talas raketnih napada na Izrael

Iran je saopćio da je u utorak navečer pokrenuo novi talas raketnih...

SvijetVijesti

Kongres na potezu: Hoće li podržati Trumpov skupi rat protiv Irana?

Republikanski predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa, Mike Johnson, izjavio je danas da...

Biznis

Biznismen iz Modriče postao “kralj hrane”: Kupio još jednu firmu u Hrvatskoj

Vlasnik Žito grupe Marko Pipunić u prvom planu, iza njega poljoprivreda i...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

GP Gradiška – prelaz na kojem je šverc rutina!

Granični prelaz Gradiška godinama je u javnosti povezivan s aferama, hapšenjima i...

MagazinSvijet

Mirjana Pajković objavila snimak iz džakuzija

Mirjana Pajković, bivša funkcionerka Ministarstva ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori,...

IstaknutoVisoko

U četvrtak povremene obustave saobraćaja u Visokom zbog snimanja filma

Produkcijska kuća Deblokada iz Sarajeva realizuje snimanje novog dugometražnog igranog filma rediteljice...

MagazinVijesti

Željko Mitrović najavio završetak OTT platforme za Bosnu i Hercegovinu

Vlasnik i direktor kompanije Željko Mitrović objavio je da je završetak nove...