Parola “Kupujmo domaće” je nešto što gotovo svakodnevno čujemo, a ista je naziv kampanje koja se već godinama provodi.
Međutim, postavlja se pitanje jesu li domaći proizvodi stvarno bolji od uvoznih i koliko ih građani zaista kupuju?
Ono što stavljamo u korpu često određuje “debljina” našeg novčanika. Zbog sve slabije kupovne moći, sve manje se vodi računa o porijeklu proizvoda. Pitanje je mogu li kampanje za kupovinu domaćih proizvoda značajno unaprijediti ekonomiju? Da, tvrde iz Udruženja “Kupujmo i koristimo domaće”, ističući da bi efekti bili veći uz adekvatne poticaje i veću podršku domaćoj proizvodnji.
Admir Kapo, predsjednik ovog udruženja, objašnjava za BHRT: “Ako bismo za 100 maraka kupili isključivo domaće proizvode, najmanje 80 maraka bi ostalo u našoj ekonomiji. Ako novac trošimo na strane proizvode, najviše ostaje dvadesetak maraka. Zato smo danas siromašno društvo. Većina sirovina za naše proizvode dolazi iz uvoza, što dodatno smanjuje ekonomski učinak.”
Pod sloganom “Ja bih naše”, Privredna komora Federacije BiH pokrenula je kampanju za promociju bh. proizvoda i usluga. Marko Šantić, dopredsjednik Gospodarske komore FBiH, ističe: “Ne možemo vršiti restrikciju na uvoz, ali možemo podizati svijest građana o važnosti kupovine domaćih proizvoda. Označavanjem domaćih proizvoda znakovima bh. kvalitete, potrošači će lakše prepoznati proizvode natprosječne kvalitete.”
U prva četiri mjeseca ove godine, Bosna i Hercegovina ostvarila je vanjskotrgovinski deficit od gotovo četiri milijarde maraka. Iako je BiH jedna od najbogatijih zemalja po količini vode u Evropi, za pet mjeseci uvezeno je više od 24 miliona litara flaširane vode, što dodatno naglašava paradoks trenutne ekonomske situacije.