Limun u BiH nije kacerogen jer može biti tretiran imazalilom, samo…

Limun bez obzira na porijeklo može biti tretiran fungicidom imazalil, što je inače sredstvo koje se koristi da bi se agrumi nakon branja zaštitili od truljenja – izjavio je za Agenciju Fena pomoćnik direktora Agencije za sigurnost hrane BiH Drago Sando.

Pojasnio je da se limun ovim fungicidom tretira nakon berbe, te da je riječ o sredstvu koje je odobreno na tržištu mnogih zemalja Evropske unije.

Naime, mediji su prenijeli informacije organizacija za zaštitu potrošača da je na tržišta u regionu iz Turske uvezen limun koji je tretiran fungicidom imazalil koji je opasan po zdravlje.

Najbitnije je da proizvod koji je tretiran fungicidom, kako je dodao Sando, prati uredna dokumentacija i krajnji distributeri imaju obavezu da na vidno mjesto postave obavještenje o tome da bi potrošači to znali.

– Agencija za sigurnost hrane BiH će u svakom slučaju stupiti u kontakt sa svim nadležnim inspekcijskim organima u BiH i zatražićemo od njih da izvrše provjeru sadržaja nivoa fungicida imazalila na kori limuna i eventualno prisustvo unutar plodova, bez obzira na porjeklo proizvođača limuna, kao i da li su deklaracije uredne – kazao je Sando.

Poručio je da Agencija prati situaciju na terenu ističući kako će javnost i nadležni organi institucija BiH biti blagovremeno obaviješteni o svakom eventualnom utvrđivanju povišenog nivoa ovog fungicida na limunu na tržištu u BiH.