Početna Istaknuto Manjak radne snage u EU prije posljedica malih plata nego nekvalifikovanosti radnika

Manjak radne snage u EU prije posljedica malih plata nego nekvalifikovanosti radnika

4

Nedostatak radne snage u EU sve je veći ali je to više posljedica malih plata i loših uslova rada nego nedovoljnih kvalifikacija radnika, navodi se u novoj studiji Instituta evropskih sindikata (ETUI).

Evropske ekonomije relativno su dobro prošle kroz panedmiju kovida ali, kako se navodi u studiji, jasno je vidljiv nedostatak radne snage za poslove koji su relativno slabo plaćeni. Taj nedostatak je veći u sektorima koji nužno ne zahtijevaju veće veštine. “Ogroman nedostatak (radnika) nije samo pitanje vještina… Problem je naći ljude koji su voljni da rade te naporne poslove za tako malu platu i pod tako lošim uslovima”, rekao je istraživač ETUI i autor studije Wouter Zwysen.

Uprkos tome, prema riječima istraživača ETUI, u razgovorima na nivou EU dominiraju narativi o neusklađenosti vještina u kontekstu digitalnog i zelenog rasta, kao i o potrebi da se podstaknu mobilnost i migracija radne snage. Nalazi istraživanja ukazuju na potrebu da se poveća kolektivno ugovaranje i poboljšaju plate i uslovi rada, kao i vještine radnika, ako Evropa želi da stavi tačku na nedostatak radne snage.

Predstavnici evropskih sindikata već su ukazali na činjenicu da su u 2022. realne zarade u polovini članica EU pale uprkos rastu realnog profita.


Autor studije navodi da oskudno tržište rada može da otvori mogućnosti radnicima i promijeni odnos snaga. Naime, tržište rada dugo je favorizovalo poslodavce pod pritiskom finansijskih tržišta, smanjenja zaštite radnika, digitalizacije i globalizacije. Prema riječima autora studije, u aktuelnoj krizi moraju se podržati i radnici i kompanije ali je važno da se iskoristi prilika da se poboljša život radnika a ne da se oni drže u lošim uslovima i sa malim platama.

Od ključnog je značaja da se obezbijedi da su u ponudama za posao uslovi za radnike dovoljno dobri da im omoguće dostojanstven život, što će zauzvrat privući više radnika.

Fer uslovi rada već su u Evropskom stubu socijalnih prava i Povelji osnovnih prava a radno vrijeme je regulisano direktivom. Značajno unapređenje, smatra Zwysen, mogla bi da donese direktiva o minimalnoj zaradi, posebno kroz uvođenje kolektivnog pregovaranja za sve radnike.

“Kolektivni ugovori između radnika i poslodavaca nude najbolji način za obuku radnika i obezbjeđenje poštenih uslova rada”, zaključio je istraživač ETUI.

ETUI je nezavisni istraživački i centar za obuku Evropske konfederacije sindikata (ETUC).


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Izraelski vojnici ubili palestinskog tinejdžera na Zapadnoj obali

Izraelski vojnici ubili su Palestinca koji je bacio kamen na njih na...

IstaknutoVijesti

Olovo pronađeno i u krvi djece: Zašto se čekalo šest godina na testiranje građana Vareša?

U Varešu je započelo testiranje stanovnika iz tri mjesne zajednice na prisutnost...

BiznisIstaknuto

Slovenija uvela revoluciju u radu: Šta za radnike znači model “80-90-100”?

Slovenija je od 1. januara 2026. godine uvela novi model rada pod...

IstaknutoVijesti

Ramo Isak saslušan u SIPA-i, oglasio se i POSKOK

Iz POSKOK-a su kazali da je Isak ispitan u svojstvu svjedoka u...

IstaknutoVijesti

Direktor “ZOI '84”: Sigurnost skijaša je važnija od nezadovoljstva dijela onih koji ne poznaju tehničke standarde

Direktor Kantonalnog javnog preduzeća “ZOI '84” Admir Bukva reagovao je na kritike...

SvijetVijesti

Težak udes u Sloveniji: Vozila u plamenu, saobraćaj u prekidu

Na štajerskom auto-putu (A1), između priključaka Slovenske Konjice i Slovenska Bistrica jug,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Viaduct” pada u zaborav, 110 miliona KM otišlo u bespovrat

Slučaj “Viaduct”, koji je građane BiH, tačnije Republike Srpske, “olakšao” za oko...

IstaknutoVisoko

Grad Visoko nastavlja snažnu podršku RK Bosni i u 2026. godini

Gradonačelnik Visokog, Mirza Ganić, danas je upriličio prijem za predstavnike Rukometnog kluba...