Početna Visoko Međunarodni naučni skup u čast Antona Smodiča u Visokom

Međunarodni naučni skup u čast Antona Smodiča u Visokom

82

U Visokom je u četvrtak održan međunarodni naučni skup pod nazivom “Dolina Gornje Bosne od prethistorije do kasnog srednjeg vijeka – nove spoznaje, izazovi i perspektive istraživanja”, organizovan povodom obilježavanja 120 godina od rođenja Antona Smodiča, prvog upravnika, kustosa, arheologa i etnologa Zavičajnog muzeja Visoko.

Na skupu su učestvovali brojni domaći i međunarodni stručnjaci, a prisutnima se u ime Grada Visoko obratio predsjedavajući Gradskog vijeća Almir Ljeskovica.


Ljeskovica je u svom obraćanju istakao da Grad Visoko posljednjih godina kontinuirano ulaže u razvoj i unapređenje kulturnih institucija, posebno Zavičajnog muzeja Visoko, koji čuva bogatu historiju i identitet grada.

Podsjetio je da su u proteklom periodu realizovana značajna ulaganja u obnovu Muzeja, uključujući zamjenu stolarije, modernizaciju sistema grijanja te trenutnu investiciju vrijednu 270.000 KM u unutrašnje uređenje i stalnu postavku.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Sahranjeni sveštenik Nenad Mitrić i njegova supruga

U Brodu i Derventi danas je dan žalosti zbog pogibije sveštenika Nenada...

Crna HronikaIstaknuto

Optužen za nasilje nad ženom: “Odeš li u policiju, dženaza ti je”

Osnovni sud u Trebinju potvrdio je optužnicu protiv Š.V. (44) iz Berkovića...

Sport

Rukometaši Izviđača u polufinalu EHF kupa

Rukometaši Izviđača plasirali su se u polufinale EHF kupa. Prvak Bosne i...

SvijetVijesti

Iran izveo žestok udar na Haifu: Srušena zgrada, spasioci izvlače ljude

Iran je danas izveo snažan udar na izraelski grad Haifu, pri čemu...

Sport

Džumhur bez plasmana na ATP turnir u Monte Carlu

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur nije se uspio plasirati na ATP turnir...

Sport

Esmir Bajraktarević osvojio titulu s PSV-om!

Fudbaleri PSV Eindhovena matematički su obezbijedili treću uzastopnu titulu prvaka Holandije, pet...

SvijetVijesti

Iran: Hormuz ostaje zatvoren dok nam ne nadoknadite štetu!

Hormuški moreuz ponovo će se otvoriti za tranzit tek kada se prihodi...

Biznis

Dva miliona dana bolovanja u FBiH u godini: Ponuđeno rješenje

Prošlo je mjesec dana od kada je predsjednik ESV-a Safudin Čengić najavio...