Početna Vijesti Mektić: Molbe Turske ćemo ispuniti u skladu sa zakonom

Mektić: Molbe Turske ćemo ispuniti u skladu sa zakonom

26

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić rekao je da BiH i Turska imaju komunikaciju u vezi sa izručenjem pojedinih turskih državljana koje Ankara smatra sljedbenicima Fetulaha Gulena, te da BiH postupa u skladu sa molbama i zahtjevima iz Turske.

Mektić je istakao da BiH, bez obzira na to o kakvim se zahtjevima i molbama radi, neće ispuniti te zahtjeve ako to ne bude u skladu sa Ustavom i zakonima BiH.

“Taj postupak je u operativnoj fazi i ne mogu vam otkriti detalje, ali mogu da garantujem da će sve što ćemo u tom smislu učiniti, biti u skladu sa Ustavom i zakonima BiH”, rekao je Mektić za “Deutsche Welle”.

On je dodao da će biti postupano u skladu sa zakonom, ali i propisima koji regulišu saradnju zemalja na bezbjednosnom planu.

“BiH je članica Interpola i ako se putem Interpola za nekim raspiše potjernica, onda je to za nas postupanje u skladu sa zakonom”, kaže Mektić.

On ne može da prejudicira da li će se nešto dogoditi u tom smislu, dodajući da zemlje svakodnevno jedna od druge traže krivičnopravnu i međunarodnu pomoć.

Nakon što su vlasti u Prištini nedavno deportovale šestoricu Turaka koje Ankara smatra sljedbenicima Fetulaha Gulena, mediji izvještavaju da su i pojedini turski državljani u BiH suočeni sa mogućnošću izručenja.

Fetulah Gulen je imam iz Turske koji živi dobrovoljno u SAD i Ankara ga je osumnjičila da stoji iza pokušaja vojnog puča iz 2016. godine.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

“Odalo” ih nepropisno parkiranje: Mladić i djevojka iz BiH privedeni u Italiji

Tokom vanredne kontrole na teritoriji Bolonje, patrola Odjeljenja za prevenciju kriminala, primijetila...

Busta Baboon predstavio novu pjesmu i spot „Gipsy Vibes“ sniman u Visokom

Bosanskohercegovački izvođač Busta Baboon objavio je novu pjesmu i videospot „Gipsy Vibes“,...

Veliki infrastrukturni projekat u Visokom: Počela izgradnja rezervoara u Prijekom

Grad Visoko nastavlja s realizacijom kapitalnih infrastrukturnih projekata usmjerenih na unapređenje kvaliteta...

Samo u BiH: Prijavio krađu, pa na kraju njega uhapsili

Banjalučka policija podnijela je izvještaj protiv B.V. iz Laktaša zbog sumnje da...

Rad nedjeljom se vraća svugdje, pa i u BiH? – Sindikati se pozivaju na analize EU

Radnici u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska traže neradnu nedjelju. Generalni sekretar Saveza...

Zvizdić osudio pozive na saslušanje zaposlenika MC Srebrenica – Potočari

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić najoštrije...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Studenti, provjerite rezultate: Objavljena preliminarna lista stipendija Grada Visoko

Na osnovu raspisanog Konkursa za dodjelu stipendija redovnim studentima prvog i drugog...

U Visokom prijetio sugrađaninu smrću, policija ga odmah uhapsila

Dana 30.07.2026. godine, u 18,30 sati, u mjestu Malo Čajno, Grad Visoko,...