Merkel: Zabrinuta sam za Evropu

44

Njemačka kancelarka Angela Merkel priznala je da je imala “konfliktni odnos” sa francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom koji tvrdi da je zapravo riječ o “plodnoj konfrontaciji”.

Merkel je u intervjuu koji je danas prenio nemački list Suddeutsche Zeitung, rekla da nije uvijek saglasna sa francuskim predsjednikom.

“Naravno da imamo konfliktan odnos”, rekla je kancelarka navodeći da “postoje razlike u mentalitetu” između nje i Macrona i “razlike u (njihovom) shvatanju uloga”.

Merkel i Macron posljednjih mjeseci se ne slažu o nekoliko pitanja, među kojima je zamrzavanje prodaje oružja Saudijskoj Arabiji, kako je odlučila Njemačka poslije ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija.

Njemačka kancelarka je naglasila da je veliki napredak učinjen u odbrani zahvaljujući njemačko-francuskom partnerstvu.

“Odlučili smo da zajedno razvijemo modele borbenog aviona i tenka…. To je znak povjerenja koji pokazuje da se još više oslanjamo jedni na druge u oblasti odbrambene politike”, rekla je ona.

Kancelarka je desetak dana prije izbora za Evropski parlament rekla da je to glasanje od velike važnosti dodajući da će to biti posebni izbori.

“Mnogi su zabrinuti za Evropu. I ja sam”, dodala je Merkel.

Komentarišuči izjavu kancelarke Merkel, Macron je rekao da njih dvoje zapravo imaju “plodnu konfrontaciju”.

“Moramo da prihvatimo trenutne nesuglasice, kao i da se potpuno ne slažemo o svemu, ali na taj način postižemo kompromise sa Njemačkom kako bismo išli naprijed”, rekao je Macron na konferenciji za novinare upitan da komentariše izjavu kancelarke.

Možda vas zanima

Ryanair jedva čeka da SAD izgubi od tima kojeg ne mogu pronaći na mapi

Administratori Ryanaira na društvenim mrežama godinama nasmijavaju javnost zanimljivim objavama. Večeras su...

Nevjerovatan potez kompanije Metallon: Slobodan dan zbog Zmajeva!

Lijepa vijest stiže iz kompanije Metallon, koja je još jednom pokazala da...

Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u...

Fena/Amer Kajmović

Džeko uoči povijesnog dvoboja sa SAD-om: Nismo ovdje slučajno, imamo svoje adute i vjerujemo u sebe

Kapetan nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko poručio je kako je...

Bitka za Željezaru u Zenici još traje, hoće li se bivši industrijski gigant spasiti

Sudbina zeničke Željezare i dalje je neizvjesna. Nakon mjeseci pravne i ekonomske...

Amerikanci upozoravaju: BiH ima kvalitet da napravi velike probleme SAD-u

Uoči duela Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država u šesnaestini finala...

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj

Načelnik Kaknja neće dati slobodan dan uposlenicima zbog utakmice, poručuje “u 7 na posao”

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj, poručio je da će općinska administracija sutra...

Na snazi nova pravila za ulazak u Evropsku uniju

Za ulazak u Evropsku uniju od danas su na snazi nova pravila....