Početna Bosna i Hercegovina Meron: Presuda Karadžiću do kraja marta 2019.

Meron: Presuda Karadžiću do kraja marta 2019.

4

Predsednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Theodor Meron izjavio je danas u New Yorku, u razgovoru sa ministarkom pravde Srbije Nelom Kuburović da će drugostepena odluka protiv Radovana Karadžića biti donijeta do kraja marta 2019. godine.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva pravde Srbije, Kuburović je ponovo postavila pitanje o transferu srpskih osuđenika zbog neadekvatnih uslova u Estoniji, a Meron je rekao da je lično saglasan da je potrebno premjestiti ih u neku drugu državu.

On je pozdravio pozitivan stav Srbije u vezi sa osnivanjem Informativnog centra u Beogradu, koji bi omogućio pristup arhivi Haškog tribunala i ukazao da je u toku priprema smjernica na koji način države to treba da učine, zatim da se prevode sudske presude na jezik domaće države, kao i da je u toku formiranje arhive Tribunala.


Kuburović je u New Yorku razgovarala i sa bivšim glavnim tužiocem Haškog tribunala, a sadašnjim tužiocem Mehanizma Sergeom Brammertzom o saradnji država sa prostora bivše Jugoslavije sa Mehanizmom, a Brammertz je ocijenio da je u novom izvještaju istaknut nedostatak regionalne saradnje u okviru procesuiranja ratnih zločina pred domaćim pravodudnim organima – Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, da je neprihvatljivo veličanje lica koja su pravosnažno osuđena za ratne zločine i da je značajno da sve države budu posvećene traganju za nestalima.

Kuburović je rekla da Srbija redovno odgovara na zamolnice iz BiH i Hrvatske, dok takva spremnost za saradnju ne postoji kada je riječ o srpskim zamolnicama.

“Ona je takođa naglasila da objavljeni memoari Nebojše Pavkovića ne zaslužuju da budu tako oštro kritikovani od strane tužioca ili Mehanizma, posebno što je ista takva kritika izostala kada su u pitanju slučajevi nacionalnog veličanja Nasera Orića ili Slobodana Praljka”, navodi se u saopštenju.


Možda vas zanima

Grad Visoko (Foto: Kenan Habibović)
Bosna i HercegovinaIstaknuto

Pijesak iz Azije stiže u BiH: Ima li šanse za sibirsku hladnoću

Čestice pijeska iz centralne Azije, iz pustinje Karakum koja se nalazi u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić traži sredstva za borački dodatak u Budžetu FBiH za 2026. godinu

Na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, zakazanoj za ponedjeljak, na dnevnom...

Bosna i HercegovinaVijesti

U RS povećani troškovi zdravstvenih usluga za 170 posto

Od 1. januara u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska značajno su povećane cijene...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH prijeti uvrštavanje na sivu listu MONEYVALA

Bosni i Hercegovini ponovo prijeti siva lista MONEYVALA. S obzirom na to...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

FUCZ izdao upozorenje građanima: Snijeg će se naglo topiti, moguće su poplave, zaštitite se

Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) upozorava stanovništvo i nadležne službe na naglo...

Bosna i HercegovinaVijesti

U Kaknju proglašena uzbuna zbog zagađenja zraka

Operativni štab općine Kakanj je održao sjednicu na kojoj je donio Odluku...

Bosna i HercegovinaVijesti

Adnan Mrkva i Amel Ćapin osuđeni na 3 godine zatvora: Oduzima im se više od tri miliona KM

Sarajevsko kantonalno tužilaštvo navodi da je u ponovljenom postupku, Kantonalni sud u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sladić komentarisao najavu ‘ozbiljnog naleta zime’ za 10 dana, evo šta je rekao

Nedim Sladić, popularni bh. meteorolog, oglasio se na društvenim mrežama gdje je...