Početna Istaknuto Mijenja se odluka o izvozu drvnih sortimenata iz BiH u dijelu koji se odnosi na ogrjev

Mijenja se odluka o izvozu drvnih sortimenata iz BiH u dijelu koji se odnosi na ogrjev

40

Na zahtjev Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH za davanje mišljenja na Prijedlog za izmjenu Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrijevnog drveta i proizvoda od drveta, Vlada Federacije BiH danas je utvrdila mišljenje.

Prema tom mišljenju, može se pristupiti izmjeni odluke o privremenoj zabrani, na način da se iz iste briše tarifna oznaka koja se odnosi na drvene brikete.
Također, u mišljenju je navedeno da je pored privremene zabrane izvoza trupaca, potrebno razmotriti i uvođenje privremene zabrane izvoza rezane građe radi zaštite domaćih drvoprerađivača sa većim stepenom finalizacije proizvoda.


Inicijativu za izmjenu Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrijevnog drveta i proizvoda od drveta, pokrenulo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, kao i Udruženje šumarstva i drvne industrije Privredne komore Federacije BiH.

U zahtjevu Privredne komore FBiH navode da izvoz briketa ne ugrožava stanovništvo u BiH u pogledu nabavke i cijene ovog energenta, jer se više od 95 posto od ukupne proizvodnje briketa u BiH, plasira na tržišta zemalja EU, te da je potražnja na domaćem tržištu vrlo mala.


Možda vas zanima

Sport

Barbarez i stručni štab Zmajeva primili loše vijesti iz Italije, tiču se Seada Kolašinca

Atalanta je u 33. kolu italijanske Serie A remizirala na gostovanju kod...

IstaknutoSvijet

Skandal u Detroitu: Harris optužila Trumpa da ratom protiv Irana skreće pažnju sa Epsteinovih dosijea

Bivša potpredsjednica SAD-a, Kamala Harris, održala je u Detroitu jedan od svojih...

Magazin

Eddie Murphy dobio nagradu za životno djelo Američkog filmskog instituta

Eddie Murphy dobio je u Los Angelesu nagradu za životno djelo Američkog...

Visoko

Visoko u znaku proljeća: Ugodno i sunčano vrijeme

U Visokom je jutros osvanulo sunčano i toplo vrijeme, što je mnoge...

Crna Hronika

Težak udes kod RTV doma: Motociklista povrijeđen, dijelovi vozila rasuti po cesti

Jutros je u Sarajevu, u ulici Bulevar Meše Selimovića u neposrednoj blizini...

Visoko

Visoko izdvaja 500.000 KM za poljoprivredu – podrška domaćim proizvođačima

U Gradskoj upravi Visoko je održan sastanak s predstavnicima poljoprivrednih proizvođača, na...

IstaknutoPriče

Supruga otišla i udala se: “Adnan ostao sam s tri djevojčice”

Teška životna sudbina zadesila je Adnana, oca tri male djevojčice, koji je...

SvijetVijesti

Slovenački politički zemljotres: Janša ponovo preuzima kormilo?

Slovenija proživljava jedan od najdramatičnijih političkih preokreta u svojoj modernoj historiji. Iako...