Početna Istaknuto Mjesečna socijalna primanja sirijske porodice od 6.000 eura izazvala veliku polemiku u Austriji

Mjesečna socijalna primanja sirijske porodice od 6.000 eura izazvala veliku polemiku u Austriji

30

Socijalna primanja jedne sirijske porodice u Beču izazvala su raspravu među Austrijancima. Riječ je o velikoj porodici koja mjesečno ima više socijalnih primanja u ukupnom iznosu od 6.000 eura.
Porodicu čine otac, majka i osmoro djece, a niti jedan roditelj nije zaposlen. Inače, od ukupnog broja onih koji u austrijskom glavnom gradu dobijaju socijalnu pomoć, 62 posto su stranci. Ranije je o pitanju socijalnih naknada govorila resorna ministrica Susanne Raab koja je kadar konzervativne Austrijske narodne stranke (OVP).

“Potreban nam je odgovarajući oblik imigracije, a to je ulazak na tržište rada, a ne u socijalni sistem. Da bismo to postigli, moramo uvesti period čekanja od pet godina dok se ne dobije puna socijalna pomoć. Na taj način bi se ljudi poticali da uđu na tržište rada”, poručila je ministrica Raab.


Austrijski listovi Heute i Krone su među onima koji su izvještavali o iznosu socijalnih naknada, koji pojedini smatraju previsokim. Onima kojima su toliki iznosi neprihvatljivi pozivaju na preispitivanje socijalne politike, smatrajući je neopravdano izdašnom.

Upravo je Heute, kao konzervativno orijentiran list, među onima koji su problematizirali visinu socijalnih naknada. Izvještavajući u prilog stavu da su socijalne naknade neopravdano izdašne, objavili su da rijetko ko u Beču mjesečno zarađuje 6.000 eura neto. Primjera radi, kako su naglasili, frizeri zarađuju 1.300 eura dok građevinski radnici zarađuju 2.100 eura.

Ono što je još sporno jeste da se iznos socijalnih naknada značajno razlikuje od savezne pokrajine do savezne pokrajine. Pa tako grad-pokrajina Beč, u kojem je na vlasti Socijaldemokratska partija (SPO), prednjači po visini socijalnih naknada. Protivnicima izdašnih socijalnih izdataka je najviše sporno to što se oni finansiraju od velikih nameta zaposlenima.


Možda vas zanima

Vijesti

Genjac ispred CIK-a poslao jasnu poruku: SDA očekuje veliku pobjedu

Generalni sekretar Stranke demokratske akcije (SDA) Halid Genjac danas je Centralnoj izbornoj...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BH ZELENI zvanično ulaze u izbornu utrku za Opće izbore 2026.

Predsjednik BH Zeleni Sevlid Hurtić je u Sarajevu zvanično predao prijavu Centralnoj...

Biznis

Kraj ‘švedskog stola’ za poslodavce: Hoće li regres biti obavezan za sve?

Opći kolektivni ugovor o radu za radnike u Federaciji Bosne i Hercegovine...

Crna Hronika

Krvoločnom ubici Mirzi Duranu potvrđena prvostepena presuda

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine potvrdio je prvostepenu presudu od 43...

Ilustracija / Hapšenja u Visokom
Visoko

Dvije osobe uhapšene zbog droge u Visokom

Dana 21.05.2026. godine u 14,10 sati, mjestu Radovlje, od strane službenika Policijske...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kallos otvorio Pandorinu kutiju: U BiH ugašeno 15 fakulteta

Slučaj “Evropski univerzitet Kallos” ponovo je otvorio pitanje kvaliteta rada privatnih visokoškolskih...

Biznis

Koksara Lukavac ponovo na dobošu, početna cijena pala na 119 miliona KM

Nakon posljednje odluke Odbora povjerilaca” Koksare” Lukavac u stečaju, danas, 22. maja,...

Vijesti

Danas ističe rok za podnošenje prijava za ovjeru političkih stranaka i nezavisnih kandidata

Centralna izborna komisija BiH (CIKBiH) je saopćila da, u skladu s Uputstvom...