NA DESET DANA ĆE PARKIRATI KAMIONE Bojkot! Prevoznici u BiH obustavljaju rad zbog goriva: ‘Možda prekid dovoza hrane i lijekova zainteresuje nadležne’

35

Bojkot benzinskih pumpi u Bosni i Hercegovini, koji se širio na društvenim mrežama zbog nekontrolisanog rasta cijena goriva, podržat će i prevoznici, koji planiraju da idući vikend odu korak dalje i obustave rad zbog enormno visokih cijena.

– Bojkotu građana pridružit će se i prevoznici. S predstavnicima regija u RS-u smo razgovarali i najvjerovatnije ćemo obustaviti rad na deset dana. Niko u tom periodu neće ići po robu i točiti gorivo. Taj potez bi bio dramatičniji nego da izađemo na puteve i da se vozamo u kamionima i na taj način samo trošimo ionako skupo gorivo – rekao je predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni promet RS-a Nikola Grbić za Glas Srpske.

On očekuje da će nadležni u zemlji, kada uvide da je obustavljen dovoz robe, hrane i lijekova, ako ništa, bar se zapitati šta se dešava, jer do sada nisu.

Grbić je kazao da su po svemu sudeći prevoznici u FBiH raspoloženi da se ovome pridruže.

– Jednostavno ćemo deset dana svi u BiH parkirati kamione i zaboraviti da ih imamo. Nadam se da će nam se pridružiti i građani, jer se sve to tiče i njih. Svi zajedno treba da se udružimo bar na deset dana. Očekujemo da će se vjerovatno, ako ništa, tada neko udostoji i pozvati nas da razgovaramo i tražimo neko rješenje – kazao je Grbić.

Istakao je da svi u okruženju imaju isti problem, ali su uveli ograničenja cijena, suspendovali akcize.

– Slovenija na 1.000 litara potrošenog goriva vraća 70 eura. Kod nas nema ništa. Osim što nam svakodnevno naftaši dižu cijene, koje nikada nisu bile veće nego sada. Još gore je što će ta cijena ići i dalje gore, a vlast samo ćuti. Nijemi su na sve naše probleme – dodao je Grbić.

Naftaši najavljuju daljnji rast cijena. Po njihovim prognozama, litar će ubrzo koštati i četiri KM, pa i više. Navode da sve ovisi od ulaznih cijena.

BiH je najavila još u februaru ukidanje akciza na naftu i naftne derivate. Taj zakon prošao je i u prvom čitanju u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, ali više ga niko i ne spominje. Kada bi to zakonsko rješenje bilo usvojeno, gorivo na domaćim pumpama bilo bi jeftinije od 30 do 40 feninga po litru.

Možda vas zanima

IstaknutoSvijet

Helikopter se srušio u Saudijskoj Arabiji: Poginulo svih 14 putnika

Četrnaest osoba poginulo je u nedjelju ujutro u padu helikoptera kompanije Saudi...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...