Na uvoz hrane, pića i duhana lani potrošili 2,5 milijardi KM

Bosna i Hercegovina je u 2012. godini izvezla prehrambenih industrijskih proizvoda u vrijednosti 493,9 miliona KM, a uvezla za 2,1 milijardu KM, pokazuju podaci Agencije za statistiku koje je analizirao portal Indikator.ba.

Ukoliko se prehrambenim proizvodima priododaju duhan i piće, bh. izvoz iznosio je lani 552,877 miliona KM, a uvoz rekordnih 2,55 milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 21,6%.

Kad je riječ o hrani, BiH najviše novca troši na uvoz žitarica i proizvode od žitarica, kojih je prošle godine uvezla za 433,1 milion KM.

Na uvoz pića potrošili smo nevjerovatnih 323,3 miliona KM, dok je naš izvoz pića iznosio svega 40,3 miliona KM. Ionako veliki debalans u ovoj oblasti se uvećava jer je naš izvoz u 2012. godini rastao po stopi od 0,8%, dok je stopa rasta uvoza bila veća 3,9%.

Pokrivenost uvoza izvozom pića iznosi poražavajućih 12,4 posto.
Na duhan i duhanske proizvodi lani se odlilo 117,5 miliona KM, a zbog poskupljenja ovih proizvoda i posljedično smanjene potrošnje, kao i usljed povećanja sive zone, registrovani uvoz je manji za čak 12,7%.
Bh. izvoz duhanskih proizvoda još uvijek je skroman, iznosio je 18,5 miliona KM, zbilježivši stopu rasta u 2012. godini od 1,7%.

Visok odljev novca BiH bilježi i kad su u pitanju kafa, čaj, kakao i začini, budući da smo za ove proizvode, koji se dobrim dijelom ne proizvode u BiH, platili za osam mjeseci 269,5 miliona KM, kao i za povrće i voće kojeg smo uvezli za 240,5 miliona KM.

Zbog vremenskih nepogoda koje su u prošloj godini zadesile BiH značajno je opao bh. izvoz voća i povrća za cijelih 22,6% na 82,9 miliona KM, dok je uvoz na drugoj strani zabilježio stopu rasta od 9,0%.
Na uvoz mesa i mesnih prerađevina BiH je u prošloj godini potrošila 219.16 miliona KM, a stopa rasta je 6,4% u odnosu na isti period prethodne godine. Bh.izvoz mesa i mesnih prerađevina iznosio je 65,7 miliona KM i zabilježio je rast od 11,7 posto.

Iako imamo značajnu proizvodnju, još uvijek velik novac dajemo za uvoz mliječnih proizvoda i jaja, za koje smo platili 185,7 miliona KM, dok je naš izvoz bio upola manji 92,2 miliona KM.

Ribe i ribljih prerađevina smo uvezeli za 51,4 milion KM, dok je naš izvoz iznosio svega 13,0 miliona KM i za 12,0 posto je manji nego u istom period lani.

Uticaj prošlogodišnjih suša, osim na poljoprivrednim proizvodima, vidljiv je i na trgovinskoj razmjeni stočne hrane. U prošloj godini uvezli smo stočne rhane u vrijednosti 188,3 miliona KM ili za 15,3% više nego prethodne godine, dok je bh. izvoz iznosio svega 19,4 miliona KM.

(VisokoIN)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com