Najbolje doba dana za vježbanje prema mišljenju stručnjaka

264

U danu punom obaveza često ne nalazimo dovoljno vremena za ono što je najvažnije, a to je naše zdravlje.

Vježbanje je jedno od sredstava za postizanje zdravog tijela i duha, a ponekad nam je teško da odredimo u koji dio dana bismo mogli da ubacimo i fizičku aktivnost.

Da li postoji najbolje doba dana za vježbanje?

Većina trenera će vam reći da zavisi od toga šta odgovara vašoj rutini i šta vam omogućava da budete dosljedni u treniranju.

Ako trenirate rano ujutru, probudićete se uz sunce, a biće i manja vjerovatnoća da ćete tokom dana pronaći izgovore i da nećete stići da trenirate zbog obaveza.

Jutarnji trening može da postavi dobar ritam za dan, dovodeći vas u pozitivno raspoloženje i oslobađajući veče za drugeživotne aktivnosti.

Ako niste ranoranioci, nemojte se prisiljavati na jutarnji trening

Razmislite kada se osjećate najenergičniji i vježbajte u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama. Takođe je važno da razmislite o vrsti treninga koji ćete odraditi.

Prema istraživanju objavljenom u Journal of Strength and Conditioning Research, snaga i fleksibilnost dostižu vrhunac tokom kasnog poslijepodneva. Izveštaji takođe ukazuju na to da dosljedna jutarnja rutina tjera vaše tijelo da se prilagodi i djeluje na sličnim nivoima kao i poslijepodne.

Ako otkrijete da želite da postanete ranoranilac, postoji nada

Razmislite o uspostavljanju dobre dnevne rutine, dosljednog vremena buđenja i vremena odlaska u krevet. Pobrinite se da praktikujete dobru higijenu sna izbjegavanjem unosa kofeina, večernjim opuštanjem i izbjegavanjem uređaja, poput mobilnih telefona i računara.

Postepeno dođite do željenog vremena buđenja i, dok to činite, malo po malo dodajte i naviku vježbanja.

Počnite s nečim laganim poput joge ili pilatesa, a zatim postepeno povećavajte intenzitet vježbanja kako se prilagođavate novom rasporedu spavanja i rutini buđenja, piše Women's Health, prenosi Index.hr.

Možda vas zanima

Počinje suđenje grupi koja je na Skyu ‘oprala’ u BiH 6,2 miliona

U Sudu BiH danas je, kako saznaje Raport, zakazana statusna konferencija u...

Najniža penzija u Federaciji BiH od jula će iznositi 690 KM

Upravni odbor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje donio je odluku...

Skoro pola kontrolisanih sladoleda u bh. gradu neispravno

Akcija gradske inspekcije otkrila je zabrinjavajuće podatke o kvalitetu omiljene ljetne poslastice...

Danas je zadnji radni dan za 23 doktora u Livnu, uskoro ih odlazi još

Za 23 doktora Kantonalne bolnice „Dr. fra Mihovil Sučić“ u Livnu danas...

Sladić najavljuje: Stiže nam novi toplotni val

Najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić je za Novu BH najavio kada nam...

Ustavni sud BiH kao neosnovanu odbio apelaciju Srećka Aćimovića osuđenog zbog genocida

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Srećka Aćimovića,...

Glumac Kerim Čutuna voditelj ceremonije otvaranja 32. Sarajevo Film Festivala

Već tradicionalno čast da vodi ceremoniju otvaranja Sarajevo Film Festivala pripada mladoj...