Početna Magazin Najbolji matematičar svijeta danas živi kao pustinjak

Najbolji matematičar svijeta danas živi kao pustinjak

22

Sljedeće nedjelje najveći matematičar današnjice, Rus Grigorij Perelman, slavi 50. rođendan.

Međutim, apsolutno niko na cijelom svijetu ne gaji ni najmanje nade da će Perelman istupiti u javnosti, kamoli da bi od svog rođendana mogao da napravi poslasticu za medije, jer taj čovek živi skoro kao pustinjak.

Svijet je za njega čuo 2003. kad su MIT, Princeton, Columbia i još nekoliko univerziteta priznali njegovo rješenje Poinkareove pretpostavke, matematičkog zadatka koji je 99 godina odolijevao naporima matematičara cijelog svijeta da je riješe.

To je na kraju uspjelo Grigoriju, samo što je on, umjesto da pokupi milion dolara apsolutno zaslužene nagrade – on je sve, do zadnjeg centa – odbio.

Kratko je obrazložio da je za rješenje zaslužan i američki matematičar Ri;ard Hamilton i to podjednako kao i on. Tri godine kasnije, 2006, odbio je da se pojavi na dodjeli Fildsove medalje Međunarodne matematičke unije. Riječ je o, ni manje ni više, nego praktično Nobelu za matematičare.


Perelman je, opet kratko, objasnio da je nagradu odbio jer nije zadovoljan ponašanjem svjetskog udruženja matematičara.

Živi skromno. Ne voli automobile, živi u stanu kod jednog prijatelja u Rusiji, u nekakvoj maloj, zabačenoj dači. Ne šiša se, ne brije se, ne sječe nokte, a fizički pomalo podsjeća na legendarnog Raspućina.

Doduše, malo šta je sigurno što se njega tiče. Neki od mitova o njemu govore da živi zapravo u stanu svoje majke u Kupčinom, južnoj četvrti Sankt Peterburga.

U jednom trenutku ruski mediji su pokušali da ga zaskoče kako bi od njega napravili “selebritija”, ali je to dovelo samo do toga da se neko vrijeme apsolutno izolovao, prenose Nezavisne.

Nagađalo se čak da je pobjegao u Švedsku, ali niko mu nije uspio ući u trag jako dugo, pa su ga na kraju ostavili na miru.

Isto tako su kapitulirali i svjetski matematičari, apsolutni genijalci, koji su ga i 2003. i 2006. danima nagovarali da prihvati i milion dolara i matematičkog Nobela. Ali sve uzalud.


Možda vas zanima

BiznisVijesti

Prosječna cijena dizela u FBiH 3,59 KM po litri, benzina 2,83 KM

Prosječna maloprodajna cijena premium bezolovnog benzina 95 u utorak u Federaciji BiH...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio novo povećanje penzija od jula

Povećanje penzija u Federaciji BiH sa 11,2 na 17 posto trebalo bi...

Visoko

Teška krađa u Visokom: Ukradeni metalni oluci s kuće

Dana 06.04.2026. godine, u 16,35 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Crna HronikaVisoko

Prevaren nakon isporuke drva u Visokom

Dana 06.04.2026. godine, u 09,40 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko,...

BiznisIstaknuto

Devizne rezerve Centralne banke BiH 18,09 milijardi KM

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju februara 2026. godine iznosile su...

Crna HronikaIstaknuto

Pretresi na području Olova i Vareša, uhapšene tri osobe

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK) danas...

Sport

Rasprodate ulaznice putem FIFA portala za navijače Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu

Nogometni savez Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da su rasprodate sve...

Bosna i HercegovinaVijesti

Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Energoinvest je uputio Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za davanje...