Početna -Ne Propusti Najskuplje cigarete u Norveškoj, najjeftinije u Bjelorusiji

Najskuplje cigarete u Norveškoj, najjeftinije u Bjelorusiji

24

Najskuplje cigarete u Evropi puše Norvežani gdje kutija prosječno košta 11,84 eura, dok su najjeftinije u Bjeolorusiji gdje koštaju nepun euro (92 eurocenta), a potom u Srbiji sa prosječnom cijenom od 1, 17 eura za paklu cigareta.

Najskuplje cigarete u EU su u Britaniji gdje kutija u prosjeku košta 11,1 euro, potom slijedi Irska sa cijenom od 9,6 eura, a na trećem mjestu je Francuska, u kojoj će cigarete ponovo poskupiti od 1. januara i to za 30 eurocenti i dostići cijenu od 7,30 eura za paklo.

U Švedskoj pakla cigareta u prosjeku košta 6,64 eura, u Holandiji 6,32 eura, u Danskoj 5,91 euro, Belgiji 5,79 eura a u Njemačkoj 5,47 eura.

Zatim slijedi Italija i Finska sa cijenom od pet eura, pa Španija i Malta od 4,8 eura.

Najjeftinije cigarete u EU puše Litvanci sa prosječnom cijenom po pakli od 2,06 eura, potom Letonci sa cijenom od 2,49 eura a potom Bugari gdje kutija cigareta košta 2,55 eura.

Zatim slijede Austrija i Češka sa cijenom od 3,25 eura.

U Hrvatskoj pakla cigareta u prosjeku staje 3,33 eura, u Rumuniji 3,4 eura, u Estoniji 3,5 eura, u Poljskoj 3,51 eura, a u Sloveniji i Kipru 3,9 eura.

Van Evropske unije, najskuplje cigarete su u Norveškoj, sa prosječnom cijenom po pakli od 11,84 eura.


Najjeftinije cigarete u evropskim zemljama van EU su u Bjelorusiji gdje se u prosjeku kutija cigareta plaća 92 eurocenta, a na drugom mjestu je Srbija sa prosječnom cijenom od 1,17 eura.

Slijedi Ukrajina sa cijenom od 1,43 eura, a u Albaniji kutija cigareta košta 1,49 eura.

Prema zakonu donešenom 2014, stanovnici EU u zemlje van EU mogu unijeti samo jedan boks cigareta, a u zemlje članice EU četiri boksa umjesto 10 koliko je prethodno bilo dozvoljeno.

Unutar EU, moguće je prenijeti u drugu zemlju do 200 cigareta i 400 cigarilosa.

Broj prodatih cigareta u Francuskoj se iz godine u godinu smanjuje zajedno sa konstantnim poskupljenjem. U 1993. u Francuskoj je uz prosječnu cijenu po kutiji od dva eura prodato 93,6 milijardi cigareta, prenose agencije.

U 2000. prosječna cijena po kutiji je iznosila 3,2 eura i prodato je 82,5 milijardi cigareta.

U 2010. kutija cigareta je koštala u prosjeku pet eura, a prodaja je pala na 54,8 milijardi cigareta.

U 2014. Francuzi plaćaju sedam eura paklicu cigareta što je dovelo da pada prodaje na 47,5 miljardi cigareta.

Najveću korist u Francuskoj od prodaje cigareta ima država koja uzima 80 odsto prihoda od prodatih cigareta, 12 odsto cijene ide u ruke proizvođača, dok prodavcima ostane osam odsto.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

POKLON ZA DAN NEZAVISNOSTI: Vlada ZDK odlučila – 450 KM svima na budžetu

Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) donijela je odluku o isplati jednokratne pomoći-poklona svim...

Crna HronikaIstaknuto

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio požar ogromnih razmjera, ima povrijeđenih

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio je požar ogromnih razmjera koji je...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko

Danas je održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko, na kojoj su...

Bosna i HercegovinaVijesti

Za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom 16,7 miliona KM

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

NAKON NAPADA U ŠKOLI: Faris Lemeš pokrenuo pitanje sigurnosti građana

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko, Faris Lemeš, na 16. sjednici Gradskog vijeća podnio...

Visoko

POLICIJA U VISOKOM LIŠILA SLOBODE JEDNO LICE: Droga pronađena prilikom kontrole vozila

Dana 26.02.2026. godine, u 20,50 sati, u ulici Čajengradska, od strane službenika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sindikat i Uprava Nove željezare Zenica traže hitnu podršku vlasti svih nivoa

Radnici Nove Željezare Zenica započeli su jutros protest ispred upravne zgrade, s...