Najveći skandal u historiji tenisa: Pod istragom su 375 meča

69

Svijet tenisa potresao je veliki skandal u vezi sa namještanjem mečeva. Kako navodi francuski L'Equipe, radi se o vjerovatno najvećem skandalu u historiji tenisa.

Nadležna tijela istražuju 375 mečeva odigranih između februara 2014. i juna 2018. godine, a ti mečevi povezani su sa 181 teniserom.

Glavni čovek operacije navodno je 32-godišnji Grigor Sargsjan, poznat kao ‘Master’, mafijaš povezan s armenskom mafijom. Upravo njega terete da je podmićivao tenisere i namještao mečeve, piše Blic.rs.

Većinom se tu radilo o mečevima tenisera koji su bili ispod 200. mesta na ATP listi, odnosno onima koji su zarađivali malo pa su za malu naknadu pristajali da nameste meč.

Poznate i ‘tarife’
‘Master’ je već odslužio osam mjeseci zatvora nakon što je uhapšen pod ovim optužbama, a bio je prisutan i na nedavnom nastavku suđenja u Belgiji. Francuski igrači Mick Lescure i Jules Okala, teniseri za koje je već potvrđeno da su bili dio mreže koja je nameštala mečeve, suspendovani su od decembra, a u javnost su izašle i ‘tarife’ za namještanje.

Tako su svi osumnjičeni u ovoj aferi za izgubljeni gem u pojedinačnom meču dobijali 400 eura (800 KM), za izgubljen meč dublova u dva seta po 2.000 eura (4000 KM). Najviše se dijelilo oko 3.000 eura (6000 KM). Navodno je ukupno kroz račune glavnih ljudi operacije prošlo oko osam miliona eura (16 miliona KM) u periodu od dvije godine.

Možda vas zanima

WhatsApp će omogućiti korisnicima da koriste korisnička imena umjesto brojeva telefona

Korisnici WhatsAppa uskoro će moći koristiti korisnička imena umjesto brojeva telefona, saopćila...

Modrić razočarano: Nije bio penal, nije bilo zaleđe

Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić nije skrivao razočaranje nakon poraza od Portugala,...

Evo šta je Ronaldo objavio nakon izbacivanja Hrvatske s Mundijala

Portugal se plasirao u osminu finala Svjetskog prvenstva nakon što je sinoć...

Teška saobraćajna nesreća na autoputu A1 kod Visokog: Suvozačica iz Breze teško povrijeđena

Dana 02.07.2026. godine u 16,15 sati, na auto putu A1, u mjestu...

Policija u Visokom lišila slobode muškarca zbog posjedovanje droge

Dana 02.07.2026. godine, u 04,05 sati, u ulici Mule Hodžića, od strane...

U Zenici preminula šestogodišnja djevojčica: Tužilac naredio obdukciju

Dežurni kantonalni tužilac Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona naložio je obdukciju tijela sinoć preminule...

Duraković: Srebrenica je simbol dostojanstva, nema tranzicijske pravde dok traje negiranje genocida

Trideset i jednu godinu nakon genocida Srebrenica ostaje mjesto duboke boli, ali...

Hadžihafizbegoviću zbog govora na Ajvatovici žele oduzeti hrvatski pasoš

Burna se polemika posljednjih dana vodi na društvenim mrežama kako u Hrvatskoj...