Početna Svijet Nakon novogodišnje pauze nastavlja se suđenje Karadžiću

Nakon novogodišnje pauze nastavlja se suđenje Karadžiću

14

Nakon novogodišnje pauze, suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću pred Haškim tribunalom bit će nastavljeno u utorak iskazima novih svjedoka odbrane, saopćio je BIRN – Justice Report.

Optužnica, podsjeća BIRN, tereti Karadžića za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u sedam općina poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Karadžić je do sada pred sudije izveo 209 svjedoka odbrane.

Među onima koji će, kako je najavljeno, svjedočiti ove sedmice jeste i Prvoslav Davinić, koji je 2004. i 2005. godine bio ministar odbrane Srbije i Crne Gore. Davinić, koji je tokom rata u BiH bio zvaničnik u organu Ujedinjenih nacija (UN) za globalno razoružavanje u New Yorku, svjedočit će da mu je Karadžić, tokom susreta na Palama u prvoj polovini 1996. godine, rekao da Vojska Republike Srpske (VRS) nije ispalila minobacačku granatu koja je 28. augusta 1995. na sarajevskoj pijaci Markale ubila 43 i ranila više od 75 građana, saopćio je BIRN.


U Odbranu Karadžića krajem februara, trebalo bi da svjedoči i bivši komandant VRS-a Ratko Mladić, kojem se u odvojenom postupku sudi za genocid i druge zločine u BiH. Budući da je Mladić odbio da dobrovoljno svjedoči, sudsko vijeće ga je na davanje iskaza obavezalo posebnim nalogom. Mladićeva odbrana je zatražila da ta odluka bude preispitana, uz argument da je suprotno pravilima obavezati Mladića da svjedoči na suđenju Karadžiću, s obzirom da su protiv obojice u toku procesi u kojima su optuženi za iste zločine. Po tvrdnji odbrane, Mladić nije psihički sposoban da svjedoči. Odbrana je stoga zatražila da Mladić bude podvrgnut ljekarskim pregledima da bi se to potvrdilo. Prema obavezujućem nalogu, Mladić bi na suđenju Karadžiću trebalo da svjedoči 28. februara, prenosi BIRN.

Karadžić, čija bi odbrana trebalo da bude okončana početkom marta, najavio je da će na kraju dokaznog postupka i sam svjedočiti u svoju odbranu. Karadžićevo svjedočenje trebalo bi da potraje 16 radnih sati.

– Jedva čekam da svjedočim, verujte – kazao je Karadžić na posljednjem prošlogodišnjem zasjedanju Haškog suda, saopćio je u srijedu BIRN – Justice Report.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Estetski zahvat ministrice zdravstva u javnom toaletu

Kantonalno tužilaštvo u Zenici je u optužnici protiv doktorice Aide Salčinović ovako...

Crna Hronika

Pretresom kuće pronađena droga i nelegalni duhanski proizvodi

Službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a ZDK oduzeli su u Zenici...

BiznisIstaknuto

Prihod BH Telecoma 566 miliona KM, neto dobit 70 miliona

BH Telecom je u 2025. godini ostvario izuzetne poslovne rezultate, te dodatno...

Visoko

Policija reagovala u Visokom: Uhapšen zbog posjedovanja droge

Dana 16.03.2026. godine, u 15,30 sati, ulici Kakanjska, od strane službenika Policijske...

Visoko

Visoko: Uhapšen muškarac u ulici Muftije Numanagića zbog droge

Dana 16.03.2026. godine. u 14,25 sati, ulici Muftije Numanagića, od strane službenika...

Visoko

Visoko: Uhapšen muškarac u Kraljevcu zbog posjedovanja droge

Dana 16.03.2026. godine, u 07,10 sati, od strane službenika Policijske stanice Visoko,...

Visoko

Visoko: Uhapšen zbog teške krađe u ulici Branilaca

Dana 16.03.2026. godine, u 01,00 sati, u ulici Branilaca, od strane lica...

Crna HronikaIstaknuto

Blagajnik kriv: Kako je iz BHANSA-e nestalo 262.000 KM

Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine, nakon održanog pretresa, donijelo je...