NEZAPAMĆEN POMOR DAGNJI NA PELJEŠCU: Gotovo 95 posto uginulo

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjki izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stepeni.

U Malostonskom zalivu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić porodičnim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije pre nas. Nikada nisam ni čuo za ovako nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjki izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stepeni.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zalivu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, ali svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odeljenja za primjenjenu ekologiju Univerziteta u Dubrovniku, ističe da sve treba da analizira veterinarski inspektor i objašnjava uticaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo uticati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stepeni Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dužim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve spekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.