Nikšić: Ako hoću da imam klimu u svakoj sobi, da se grijem na struju, red je onda i da platim

Povećanje cijena električne energije neminovno je kako bi energetski sistem opstao, poručuju iz vlasti i Elektroprivrede. Bosna i Hercegovina je u posljednjih nekoliko godina od izvoznika postala uvoznik struje. Od 2019. godine bilježi se konstantan pad proizvodnje uglja, hidrološki uslovi su loši, a tranzicija na obnovljive izvore dugotrajan i skup proces. Tako sada prvi put kupujemo ono što smo nekada proizvodili. Iako građani nisu krivi za stanje u rudnicima ni za energetsku tranziciju, upravo su oni najpogođeniji lošim vijestima.

“Moram pohvaliti Eleketroprivredu što komuniciraju i sa dobrim i sa lošim vijestima i što su izašli danas sa ovim prijedlogom, koji je veoma bitan za očuvanje elektroenergetskog sistema”, rekao je Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.

Iako kažu da se poslovanje popravlja, cijene će ipak rasti. Potrošnja električne energije raste od 2010. godine, a domaća proizvodnja to više ne može pratiti. Predloženo poskupljenje bilo bi podijeljeno u tri kategorije. Najmanje bi osjetili oni koji troše do 350 kWh – što je oko 70% domaćinstava.

“Dakle gledamo prvu ovu kategoriju 350 kwh, zelena domaćinstva… trenutni iznos računa 58,31 KM bez PDV-a, novi račun bi bio 61,46 KM… Promjena je 3,15 u KM-ovima ili 5,4. Dakle onaj ko troši tristo vidimo da je trenutni račun 50,67, novi će biti 53,37, 2,70KM povećanje ili 5,3%”, pojasnio je direktor za snadbijevanje EP BiH, Nevad Ikanović.

Najavljeno poskupljenje neće značajno utjecati na prosječnu potrošnju, poručuju iz Vlade. Tvrde da će veće račune plaćati oni koji i troše više.

“Mi smo se pobrinuli i pobrinut ćemo se da prosječna potrošnja ne udara ni na koga. Dakle, nema ekonomskog udara na one koji imaju prosječnu potrošnju električne energije. Ko ima 350 otprilike će imat cijenu električne energije an sitom nivou ili će bit 2 marke više, a ako ja hoću da imam klimu u svakoj sobi, ako hoću da se grijem na električnu energiju, a red je onda i da platim. Ne možemo tražit da se zatvore rudnici, ne rade hidroelektrane da zaštitimo okoliš, a tražit da imamo električnu energiju. Nešto moramo da usaglasimo proces potražnje i potrošnje”, poručuje premijer FBiH, Nermin Nikšić.

Prijedlog je prihvatljiv i za Vladu i za Elektroprivredu, a konačnu riječ ima FERK. Ako ga odobre, nove cijene bi se primjenjivale od 1. septembra.

Iako je riječ tek o prijedlogu, građani nisu iznenađeni ni samom najavom.

“Ma okej je to”.

“Pa trebaju im pare, od koga će da uzmu pare nego tako da uzimaju. Ko ovdje kome može nešto ako hoće da uradi? Ne može niko nikom ništa, je l’ se mi pitamo ovdje iša? Ništa se ne pitamo”.

“Zaposleni neće puno osjetiti, ali nema empatije prema penzionerima i nezaposlenima. Mora se napraviti socijalni program”.

Udruženje “Porodice tri plus” upozorilo je da potrošnja raste s brojem djece i zatražilo dodatne olakšice, pozivajući se na primjere Srbije i Hrvatske. Elektroprivreda je najavila da će njihov zahtjev biti razmotren.

“Mi smo uvažili i taj zahtjev. Ono što bi trebalo, što je govorio i premijer i ministar, u narednom period raditi jeste sagledavati mogućnosti subvencioniranja i te kategorije, govorim o porodicama tri plus i ove kategorije koje su do sad bile 8kWh subvencioniranje, ta odluka već više nema možda ni smisla, davno je donesena u prošlom mandatu premijera Nikšića bi se možda trebala malo usaglasiti sa nadležnim ministarstvima koji se bave socijalnom politikom”, naglasio je Sanel Buljubašić, generalni direktor EP BiH.

Subvencije za određene kategorije ostaju iste već više od deset godina. I dok se o novim mjerama tek neformalno govori, jedno je sigurno – poskupljenje je vrlo izvjesno. Nakon Nadzornog odbora EPBiH, konačnu riječ ima FERK.

Unesite komentar