Nikšić: U Sarajevu se bore dva kapitala – od SDA-ovih šeikova i NiP-ovih šeikova. Poenta je ko će graditi

34

Posljednjih sedmica ponovo je aktuelna priča o urbanizmu i prostornom uređenju glavnog grada Sarajeva ali i ekologiji.

 

Ponovo se dakle aktuelizira (ne)gradnja, nakaradna gradnja, zapuštenost grada i katastrofalno stanje u kojem se nalazi.

 

Dijelom je priču aktuelizirao Faruk Kapidžić, novopoečni SDA-ovav arhitekt koji dijelom ignorira činjenice da su upravo kadrovi te stranke unakazili Sarajevo.

 

Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Damir Nikšić svojevremeno je formirao Ekološko slobodarski pokret kroz koji je pokušao nametnuti upravo te teme i donijeti neku promjenu. Međutim, nije baš da mu je uspjelo, a sad je član NS-a.

 

Nikšić se na Twitteru referirao na neke Kapidžićeve izjave pa je podsjetio da je njegov stranački šef Bakir Izetbegović 1996. godine postao direktor Zavoda za izgradnju KS. I tada je krenula era divlje gradnje i pljačke.

 

Nikšić je govorio za Raport.

 

“Faruk je odličan u tom poslu, on to zna. I otac mu je bio u tom fahu. I on stvarno već godinama upozorava da ćemo plivati u govnima. Jer, kako on to kaže, rore kanalizacije su male, a kače se samo zgrade. On upozorava na to, ali niko još ništa i ja mu vjerujem da ćemo plivati u govnima jer će se kanalizacija izljevati.

 

E sad, naravno, njegov šef Bakir je to sve pokrenuo kroz Zavod za izgradnju. Čovjeku je to bila prva pozicija, kažu da je pokrao neke donacije, ne znam za to, nemam dokaza niti znam, ali eto Fahro je to objavljivao. Oni uglavnom jesu uništavali godinamam cijeli grad. I što je sad Faruk tu?”, pita se Nikšić.

 

On iznosi teoriju u koju želi vjerovati.

 

“Hoću da vjerujem da on misli da ovo može popraviti odnosno zaustaviti samo onaj koji nas je i uništio u tom smislu. Da proba to iznutra zaustaviti. To ja želim vjerovati”, naveo je on.

 

No, kako dalje kaže, iza svega bi se mogli kriti nešto drugo. Nikšić smatra da je Izetbegović izabrao Kapidžića svjesno.

“Međutim, bojim se da će biti iskorišten. Ne znam ko je smislio to da on ode u Komisiju za zaštiti nacionalnih spomenika – on ili Bakir – i da blokira cijeli grad, kako bi kada oni dođu na vlast počeli graditi tamo gdje žele.

Bojim se da ga Bakir samo koristi za te poslove, a da će kasnije ako bude SDA vlast ponovo raditi isto. Ne znam, možda će ga Bakir poslije ovoga nabiti nogom ili ga poslati negdje drugo, na neku drugu poziciju”, smatra Nikšić.

 

Ovaj zastupnik dalje navodi kako se u Sarajevu u tom smislu odvija velika borba dva različita kapitala koji žele zauzeti glavne parcele i graditi skupocjene zgrade.

 

“Ovdje u Sarajevu se, meni se čini, bore dva kapitala od jednog šeika koji je kao SDA i drugih nekih šeikova koji su kao NiP. Poenta je ko će graditi, ko će pobijediti u tome.

 

A šta će nam ti stanovi? Te zgradurine? Pa Barcelona, Španija je zaustavila stanogradnju, jer stanovi su preskupi, to niko ne kupuje i onda imas 100.000 stanova koje niko ne kupuje i slažeš beton negdje od kojeg niko ništa nema. A mi samo pravimo, kome? Stan u Sarajevu kaže pola miliona, pa mogu ga za te pare uzeti u Barceloni. Onda mi je bolje tamo kupiti”, zaključuje Nikšić.

 

Govoreći općeniti o stanju u Sarajevu, Nikšić ističe kako je čistoća i uređenost već dugogodišnji problem.

 

“Ja sam to pokušao promijeniti zato sam ušao u politiku, ali ima tamo neka duboka država koja to zaustavlja. Neki tamo u kancelarijama.

 

Ja sam prije deset godina imao taj performans u kojem sam kao ležao između onih zgrada u kadi s natpisom ‘Sjooo jes gotiva’, a sve govna okolo. To je bilo prije deset godina. I ništa se nije promijenilo. Kome da mi to pričamo?”, kaže on.

 

Na kraju ističe kako kao društvo ne čuvamo ono osnovno i da niko više ni s kim ne priča niti se dogovara.

 

“Ne čuvamo ono osnovno, državu ne čuvamo, propada društvo. Država je ključ, jer kroz državu gradiš odnda društvo, a mi se ne možemo dogovoriti kakvu državu hoćemo. Ovdje više niko ni sa kim ne priča, znaš, ne samo u politici, nigdje čovječe. Hoćeš pjesmu da snimiš ne možes se dogovoriti, ne možeš se u kući svojoj dogovoriti. Jer niko ne priča sa kim. To je najveći poraz”, kaže Nikšić na kraju razgovora za Raport.

Možda vas zanima

Gradonačelnik Mirza Ganić odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je u Srebrenici kolektivnoj dženazi i ispraćaju...

Na Korčuli i dalje bjesni požar, zahvaćeno 550 hektara zemljišta i borove šume

Požar na Korčuli do sada je zahvatio oko 550 hektara trave, niskog...

Habib Nurmagomedov odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Legendarni UFC šampion Habib Nurmagomedov odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici,...

Emina Omanović na Balkanijadi za juniore u Craiovi osvojila srebro u dalju

Devetnaestogodišnja Sarajka Emina Omanović (AK Sarajevo) osvojila je drugo mjesto i srebrenu...

Vraćaju se vrućine: Narednih dana očekuju se temperature do 38 stepeni

Nakon nekoliko ugodnijih dana, Bosnu i Hercegovinu već početkom naredne sedmice očekuje...

Prošlo je 17 godina od smrti Žana Marolta

Velikan bh. glumišta Žan Marolt preminuo je na današnji dan prije 17...

BIHAMK: Velike kolone vozila na izlazima iz Srebrenice

U poslijepodnevnim satima nakon završenog ukopa identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, pojačan...

Majci Ramizi je svaki dan 11. juli: Jednog sina su mi ubili, drugog su zaklali – još mu tražim glavu…

Ramiza Gurdić, jedna od Majki Srebrenice, u emotivnom obraćanju govorila je o...