Njemačkoj i dalje nedostaje radnika, ovo su najtraženija zanimanja

79

Nedostatak kvalificirane radne snage u njemačkom gospodarstvu posebno je vidljiv u profesijama koje obično obavlja jedan spol, navodi Institut za njemačko gospodarstvo (IW) u studiji povodom Dana žena, javlja dpa.

IW je analizirao 10 skupina zanimanja u kojima je posebno velik manjak kvalificiranih radnika. Svi ti poslovi bili su tipično ženski ili tipično muški. Zavod je takvima definirao zanimanja ako je udio jednog ili drugog spola u radnoj snazi ​​najmanje 70 posto.

Nedostaje radnika u tipično ženskim zanimanjima, kao što su čuvanje djece, učiteljice, socijalni rad i socijalna pedagogija, piše Fenix Magazin.

U svakoj od ovih profesija 2023. godine u Njemačkoj je nedostajalo dvadesetak tisuća kvalificiranih radnika. Nešto manje nepopunjenih radnih mjesta, oko 18.000, bilo je u tipično muškom zanimanju građevinske elektrotehnike.

Napori donekle urodili plodom

Napori da se rodno specifična zanimanja otvore radnicima drugog spola do sada su samo donekle urodili plodom, navodi IW. Primjerice, udio žena među automehaničarima se od 2014. udvostručio, ali na samo pet posto.

U pojedinim tipično ženskim poslovima udio muškaraca još je manji, pa je svega dva posto socijalnih radnika muškaraca.

S druge strane, u zdravstvu i njegovanju udio muškaraca porastao je za više od dva postotna boda, na oko 25 posto.

Možda vas zanima

Novi prečac do mora: Projekat koji spaja Makarsku rivijeru i Hercegovinu

Projekt izgradnje ceste Ravča-Drvenik, koji uključuje tunele kroz Biokovo, ulazi u novu...

Jokić uoči sutrašnjeg meča: BiH je fizički moćna

Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine igrat će protiv Srbije utakmicu kvalifikacija za...

Neobična intervencija: Vatrogasci spasili dječaka zaglavljenog u tabureu

Prijedorski vatrogasci imali su u subotu, 4. jula, nesvakidašnju i pomalo neobičnu...

Milionski projekat na sjeveru BiH: Izraelci sele biznis iz Turske

Velika ekonomska rošada na Bliskom istoku direktno će promijeniti privrednu sliku na...

Hurtić sutra predaje liste CIK-u: Koalicija s velikim ambicijama kreće u kampanju

Predsjednik BH Zelenih dr. Sevlid Hurtić sutra će Centralnoj izbornoj komisiji Bosne...

Continental prodao ContiTech za 4,6 milijardi dolara u velikoj restrukturaciji

Njemački proizvođač auto-dijelova Continental saopćio je u subotu da je postigao dogovor...

Kako žive strani radnici u BiH, jesu li zadovoljni primanjima i mogu li štedjeti?

I Bosna i Hercegovina, kao i zemlje u regionu, u nedostatku domaće...

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...