Početna Tehno Internet Novi Firefox Quantum je manji i brži od konkurencije

Novi Firefox Quantum je manji i brži od konkurencije

1

Firefox je predstavio novu verziju svog internet pretraživača, odnosno pretraživača, koja nosi ime Quantum.

Ta kompanija tvrdi da je njen novi proizvod dva puta brži u radu, u odnosu na posljednju verziju, predstavljenu prije pola godine.

Quantum ima veoma elegantan korisnički intrefejs, sa mogućnošću uređivanja tulbara prema potrebama i navikama korisnika. Novi pretraživač, u svakom tabu, korisnicima daje preporuke sajtova na kojima bi mogli da nastave započetu pretragu, navodi The Verge.

Ono što izdvaja Quantum je činjenica da u testu brzine pokazuje bolje performanse nego Google Chrome. Najveća prednost je njegova mala upotreba RAM memorije, tako da isti broj otvorenih tabova u Quantumu zauzima manje memorijskog prostora do Chromea. Upravo zbog toga, Google je na meti kritika već nekoliko godina.

Tako, na primjer, na laptop računaru sa Intelovim procesorom Core i5, Quantum obavlja šest procesa za 20 otvorenih tabova, dok Chrome obavlja 21 proces za 14 otvorenih tabova.

Uprkos konkurenciji na polju pretraživača (browser), Firefox koristi Googleovu tehnologiju pretrage (search engine) kao glavnu za pretraživanje interneta u SAD, Kanadi, Hong Kongu i Tajvanu, što je posljedica prethodnog raskida ugovora sa Yahooom. Ostalim korisnicima ponuđene su i mogućnosti izbora lokalizovanih opcija za pretraživanje.

Budući da je Quantum projekat otvoren za volontere programere, oko 700 autora je doprinijelo pisanju njegovog koda. Bilo je potrebno oko godinu da projekat bude završen.

Možda vas zanima

InternetSvijet

Australija i zvanično zabranila djeci sve društvene mreže

Zabrana korištenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16 godina stupila je...

Internet

Google lansirao novi model Geminija 3

​TechRadar upravo je objavio pregled najnovije generacije Google AI modela pod nazivom...

Internet

Neflix bez najave ukinuo jednu opciju

Netflix je tiho ukinuo opciju “Cast” za filmove i serije sa telefona...

InternetTehno

WhatsApp se priprema za uvođenje korisničkih imena u 2026. godini

WhatsApp se priprema za uvođenje korisničkih imena u 2026. godini, a funkcija...

Internet

Novi virus krade poruke sa Signala i WhatsAppa čim ih otvorite

Android korisnici u Evropi upozoreni su na novi tip virusa koji krade...

InternetIstaknuto

Pao velik broj internetskih stranica: “Svjesni smo problema i istražujemo ga”

Društvena mreža X, sa sjedištem u SAD-u, pretrpjela je prekid rada u...

Internet

X lansira novu konkurenciju Viberu i Whatsappu

Kompanija X predstavila je dugo najavljivanu chat platformu koja praktično mijenja postojeće...

IstaknutoTehno

Apple izgubio tužbu, 36 miliona ljudi dobija pare

Apple će dugovati novac korisnicima u Velikoj Britaniji nakon što je u...