Novo divljanje cijena: Deset kifli 15 KM

151

Novi talas poskupljenja životnih namirnica dočekao je građane Bosne i Hercegovine u 2025. godini.

Cijene divljaju, a talas poskupljenja nije zaobišao ni pekarske proizvode koje su vrijedile kao jeftin način ishrane, a sada su sve osim toga.

Tako primjera radi, u jednoj pekari u Sarajevu deset kifli možete dobiti za 15 KM! Da, dobro ste pročitali, 15 KM.

I tokom prošle godine su vlasnici pekara podizali cijene u dva navrata, a novo poskupljenje izazvalo je revolt kod građana.

Kako su javili čitaoci Avaza, u jednoj pekari su poskupjeli skoro svi pekarski proizvodi, a ono što im je “zaparalo oči” jeste da pšenična kifla košta 1,5 KM. To znači da deset kifli plaćate čak 15 KM. Kao da je “od zlata”, reći će čitaoci.

Tražili su reakciju Ministarstva trgovine FBiH koje je naglasilo da će “preduzeti konkretne korake kako bi spriječilo neopravdana poskupljenja i zaštitilo potrošače”.

“U tom smislu, inspekcijski organi su već dobili nalog za pojačanu kontrolu formiranja cijena pekarskih proizvoda. Ukoliko se tvrdi da postoje neopravdana povećanja cijena, preduzećemo odgovarajuće mjere, uključujući sankcionisanje onih koji zloupotrebljavaju tržišne prilike na štetu građana.

Takođe, razmatrano mogućnost uvođenja dodatnih mjera zaštite, ili ograničavanja marži na osnovne prehrambene proizvode, kako bi cijene ostale pod kontrolom.

U ovim izazovnim vremenima, cilj nam je osigurati pravedno i stabilno tržište te spriječiti špekulativne aktivnosti koje ugrožavaju ekonomski položaj građana”, naveli su iz Ministarstva trgovine FBiH.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...

Usvojen budžet za 2026. godinu, poslanici kritikovali hitnu proceduru

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je budžet institucija BiH...

Vozač iz Zadra smrtno stradao u saobraćajnoj nesreći kod Travnika

Vozač ličnog vozila marke Ford smrtno je stradao u saobraćajnoj nesreći koja...

“Sjećam se samo zvuka eksplozije”: Ljubiša Karović čudom preživio nesreću na letu Ryanaira

Prvo čega se Ljubiša Karović sjeća nije trenutak kada je gotovo izvučen...

Umrla Olivera Katarina koja je posvetila album ratnom zločincu Radovanu Karadžiću: “Bila sam na ratištu”

Poznata jugoslovenska gumica i pjevačica Olivera Katarina preminula je u 87. godini...

Oružane snage BiH se pojačavaju: Helez danas potpisuje ugovor o velikoj nabavci

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane BiH Zukan...

Krvava opsada: Na današnji dan je na Sarajevo ispaljeno 3.777 granata

Jezivi rekord od 3.777 ispaljenih granata na Sarajevo, u jednom danu, zabilježen...