Početna Bosna i Hercegovina Očekuje se upola manji urod mandarina nego prošle godine

Očekuje se upola manji urod mandarina nego prošle godine

61

Uskoro počinje berba mandarina u dolini Neretve. Prošle godine bilo je oko 60.000 tona, a ove godine bit će značajno manje.

“Ove godine očekujemo polovicu prošlogodišnjeg uroda, oko 40.000 tona. Svake godine je sve teže proizvoditi mandarinu, sve je više izazova pred proizvođačima. Sve više u pitanje dolazi navodnjavanje. Praktički je došlo da se kvalitetna mandarina ne može proizvesti bez navodnjavanja”, kaže poljoprivrednik iz Hrvatske Marino Babić.

Babić kaže kako su mandarine ipak, bez obzira na slabiji urod, izuzetno kvalitetne ove godine. Usto, lani je urod bio jako velik stoga se, bar zasad, ne može govoriti o podbačaju. Agronomi s kojima je razgovarao Dnevnik Nove TV poručuju da je i ova količina sasvim dovoljna za hrvatsko tržište, ali i ona u susjednim zemljama.

Osim klimatskih promjena koje su bitno utjecale na nešto slabiji urod, pojedini uzgajivači mandarina bore se s antraknozom, biljnom bolesti.

“Antraknoza je bolest koja je zahvatila mali dio nasada mandarina. Ti plodovi ne mogu doći na tržište. To su plodovi koji su obilježeni sami po sebi, imaju crnu fleku, oni će biti izbačeni prilikom berbe ili u skladišnim centrima. Nema bojazni da će završiti na tržištu”, napominje poljoprivrednik.

Iz Dubrovačko neretvanske županije su upoznati sa situacijom, kažu da je riječ o redovitoj pojai koja ne ugrožava urod. U slučaju da se nešto otme kontroli, Županija će pomoći poljoprivrednicima, poručuje župan Nikola Dobroslavić: “Mi uvijek stojimo iza svih naših sugrađana koji se bave određenim djelatnostima. Ako upadnu u probleme, sigurno da ćemo pomoći, tako smo pomagali i školjkarima.”

Župan poručuje kako se često sastaje s poljoprivrednicima, a zadovoljan je i što je riješen problem oko mediteranske voćne muhe koja je napadala nasade mandarina i prošle godine prouzročila veliku štetu.

“Bilo je potrebno prebaciti dobavu s izraelskog tržišta koje je prestalo isporučivati te sterilne mužjake i uspjeli smo se na kraju dogovoriti sa Španjolcima”, kaže Dobroslavić.

Uzgajivači poručuju da će, unatoč nešto slabijem urodu, mandarina ove godine biti slađa nego ikad, a predstoji za vidjeti hoće li ova situacija utjecati i na njezinu tržišnu cijenu. Berba počinje za dva do tri tjedna, ranije nego ikad i to također zbog klimatskih promjena.

Možda vas zanima

Magazin

Šejla Zonić nakon dugo vremena srela daidžu Kemala Malovčića, a onda su zajedno zapjevali na svadbi

Pjevačica Šejla Zonić objavila je sinoć na društvenim mrežama kako je u...

Magazin

Prije 27 godina bh. glumac Davor Dujmović izvršio samoubistvo

Na današnji dan 1999. godine, bosanskohercegovački glumac Davor Dujmović izvršio je samoubistvo....

Biznis

Ljubuški rani krumpir bilježi prosječnu sezonu, cijene niže nego lani

Ljubuški rani krumpir, jedan od prvih poljoprivrednih proizvoda u Bosni i Hercegovini...

Bosna i HercegovinaVijesti

Požar na nepristupačnom terenu kod Jablanice još nije stavljen pod kontrolu

Šumski požar na području Pisvira kod Jablanice i dalje je aktivan, a...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bosanci i Hercegovci u Austriji čuvaju identitet domovine

U austrijskom gradu Linzu večeras je održana tradicionalna manifestacija „Sevdah na Dunavu“,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Dan bijelih traka: Sjećanje na 3.176 ubijenih Prijedorčana

Danas se obilježava Dan bijelih traka, u znak sjećanja na 3.176 ubijenih...

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati