Početna Istaknuto Od početka izraelske ofanzive na Gazu poginula 46.564 Palestinca

Od početka izraelske ofanzive na Gazu poginula 46.564 Palestinca

72
FILE - Palestinians displaced by the Israeli air and ground offensive on the Gaza Strip, walk past sewage flowing into the streets of the southern town of Khan Younis, Gaza Strip, on July 4, 2024. Israel’s military on Sunday Aug. 25, 2024 said polio vaccines for more than 1 million people had been delivered to Gaza, after the first confirmed case of the disease in the territory in a quarter-century. (AP Photo/Jehad Alshrafi, File)

Ministarstvo zdravlja vlade Hamasa u Pojasu Gaze saopštilo je da je 28 ljudi ubijeno u prethodna 24 sata u akcijama Izraela na palestinskoj teritoriji.

Navodi se da je od 7. oktobra 2023, kada je nakon napada Hamasa na Izrael počela izraelska ofanziva na Gazu, ukupno poginulo 46.564 Palestinca, uglavnom civila, javlja Radio Slobodna Evropa.

Malala Jusufzai, aktivistkinja iz Pakistana i dobitnica Nobelove nagrade za mir, izjavila je 12. januara da je Izrael desetkovao sistem prosvjete u Pojasu Gaze.

-Bombardovali su sve univerzitete, uništili 90 odsto škola i neselektivno gađali civile koji su se sklonili u školske zgrade – rekla Jusufzai na skupu o obrazovanju djevojčica u Islamabadu.

Mediji u Izraelu prenjeli su tu vjest navodeći da palestinski ekstremistički Hamas koristi civile kao žive štitove i da se bori iz civilnih područja, uključujući kuće, škole, bolnice i džamije.

Iako je Hamas, organizacija koju Evropska unija i Sjedinjene Američke Države (SAD) smatraju terorističkom, najavio indirektne pregovore u Kataru o uspostavljanju primirja u Pojasu Gaze, rezultata nema.

Palestinska strana najavila je da bi ishod razgovora trebalo da bude prekid neprijateljstava, povlačenje izraelske vojske iz Pojasa Gaze i definisanje mehanizama za povratak izbeglica.

Više od godinu dana Katar zajedno sa SAD i Egiptom pregovara o primirju i oslobađanju izraelskih talaca zatočenih u Pojasu Gaze poslije napada Hamasa na Izrael.

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu početkom godine dao je ovlaštenje da se nastave pregovori u Kataru.

U napadu Hamasa 2023. ubijeno je 1.200 Izraelaca, a 251 talac je otet i odveden u Gazu.

Izraelska strana tvrdi da je u Gazi još 96 talaca, uključujući 34 koje je vojska proglasila mrtvim.

Možda vas zanima

Crna HronikaVisoko

Visočanin lišen slobode zbog posjedovanje opojne droge

Dana 03.06.2026.godine, u 10,50 sati, u ulici Ferhatovića, od strane službenika Policijske...

Sport

Zmajevi odradili prvi trening u St. Luisu pred duel s Panamom

„A“ reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su odradili prvi trening u St....

IstaknutoSport

Bosanski hit osvaja svijet, “I am from Bosnia” postaje fudbalska himna

“I am from Bosnia, Take me to America” – uz puhačke instrumente,...

Sport

Mario Cvitanović više nije šef FK Sarajevo

Mario Cvitanović više nije šef stručnog štaba Fudbalskog kluba Sarajevo, potvrđeno je...

BiznisVijesti

Stiže novac za male privrede: Mijatović potpisuje danas ugovore

Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović danas će, u sjedištu...

Visoko

Visoko se oprašta od Malika Fejzića: Dženaza u četvrtak na mezarju Dolovi

Visoko i brojni prijatelji, rodbina i poznanici oprostit će se od Malika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić: Knjiga ‘Safari u Sarajevu’ je podsjetnik na važnost ljudskosti u vremenu iskušenja

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić večeras je prisustvovao...

Film & TvMagazin

Film „Paviljon“ Dine Mustafića dobitnik nagrade za najbolji film na Cine Paris Film Festivalu

Film „Paviljon“ Dine Mustafića osvojio je nagradu za Najbolji film (Best Film)...