OGLASIO SE I RUSKI AMBASADOR: Danska želi zaustaviti flotu tankera koji prevoze rusku naftu

83

Otkako su zapadne nacije uvele ograničenje cijene za rusku naftu ne bi li Moskvi smanjile prihode u kontekstu rata u Ukrajini, Rusija se oslanja na flotu često starih tankera koji su bazirani i osigurani izvan zapadnih država.

Danska razmatra kako zaustaviti tajnu flotu tankera koji prevoze rusku naftu preko Baltičkog mora, objavila je u ponedjeljak ta nordijska zemlja, na što su ruski diplomati poručili da bi to bilo neprihvatljivo. Rusija preko danskih tjesnaca izvozi oko trećinu nafte koju izvozi preko mora, ili 1.5 posto globalne opskrbe, pa bi obustava tankerskog prometa značila porast cijena nafte i finansijsku štetu za Kremlj, prenosi Hina.

Otkako su zapadne nacije uvele ograničenje cijene za rusku naftu ne bi li Moskvi smanjile prihode u kontekstu rata u Ukrajini, Rusija se oslanja na flotu često starih tankera koji su bazirani i osigurani izvan zapadnih država.

Danski ministar: Razmatramo što možemo poduzeti
Danska je okupila skupinu savezničkih zemalja kako bi se razmotrilo koje bi se mjere moglo poduzeti protiv te flote, rekao je danski ministar vanjskih poslova Lars Lokke Rasmussen za Reuters, u izjavi poslanoj e-mailom.

Nije rekao koje se mjere razmatraju. “Postoji širok konsenzus da je tajna flota međunarodni problem i da su potrebna međunarodna rješenja”, rekao je. “Važno je da se bilo kakve nove mjere može provesti u praksi i da su u skladu s međunarodnim pravom”, dodao je.

Zemlje koje sudjeluju u pregovorima su baltičke države i članice EU, rekao je. Uvođenje restrikcija za brodove koji prolaze tim tjesnacima bilo bi neprihvatljivo, rekao je ruski veleposlanik u Danskoj Vladimir Barbin.

Ruski ambasador: Prijetnja sigurnosti plovidbe su sankcije Zapada
“Prijetnja sigurnosti plovidbe i pomorskom okruženju u Baltičkom moru nisu tankeri s ruskom naftom, nego sankcije koje je Zapad nametnuo Rusiji”, dodao je. “Na to bi trebala misliti koalicija država osnovana na inicijativu Danske.”

Neometan prolaz brodova danskim vodama zajamčen je Kopenhaškim sporazumom iz 1857., koji je i dalje važeći i pravno obvezujući, rekao je veleposlanik. Danska je zabrinuta da bi stari tankeri koji prevoze naftu njezinim tjesnacima mogli biti prijetnja za okoliš.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...