Početna Bosna i Hercegovina Optuženi direktor i zaposlenici Zavoda za statistiku FBiH: Budžet oštetili za više od 10.000 KM

Optuženi direktor i zaposlenici Zavoda za statistiku FBiH: Budžet oštetili za više od 10.000 KM

17

Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo protiv Emira Kremića, Nidžare Zahiragić Nezić, Belmire Hadžiabdić, Adnana Cerića, Nermina Abaza i Alena Hajdarevića.

Kako se navodi u saopćenju Kantonalnog tužilaštva KS-a, Emir Kremić i Nidžara Zahiragić Nezić su optuženi za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja, dok su Belmira Hadžiabdić, Adnan Cerić, Alen Hajdarević i Nermin Abaz optuženi za krivično djelo krivotvorenje isprave.


– Emir Kremić se tereti da je, kao direktor Zavoda za statistiku Federacije BiH, zajedno sa ostalim optuženima, inače uposlenicima ovog Zavoda, izdavao fiktivne putne naloge, tako što ih je prikazivao kao da su bili na službenim putovanjima izvan Bosne i Hercegovine, iako na takva putovanja nisu išli. Optuženi Kremić se tereti da je sebi izdao sedam fiktivnih naloga, dok je svojim uposlenicima koji su optuženi izdao njih 17. Tako su sebi pribavili nezakonitu korist i oštetili budžet Federacije BiH u iznosu većem od 10 hiljada maraka da bi nakon izvršene kontrole od strane budžetskog inspektora vratili novac, saopćeno je iz Tužilaštva KS-a.

Postupajući tužilac je u optužnici predložio sudu da se optuženom Emiru Kremiću privremeno zabrani obavljanje direktorske funkcije u Zavodu za statistiku FBiH.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Više hiljada građana na protestu u Sarajevu, zahtijevaju odgovornost

Više hiljada građana okupilo se danas ispred Zemaljskog muzeja u Sarajevu, na...

Sport

Borac “rasturio” Zrinjski u velikom derbiju

Fudbaleri Borca večeras su u Banjoj Luci u velikom derbiju šampionata Bosne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Teško povrijeđenu Ellu ljekari probudili iz kome, stanje i dalje teško

Prema najnovijim informacijama iz bolnice, ljekari su tokom dana postepeno probudili Ellu...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bošnjački povratnici kod Foče bez struje tri decenije!

Bošnjački povratnici u četiri sela kod Foče duže od 30 godina nakon...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ubijen muškarac u Mostaru

Policijska uprava Mostar jutros oko 3.20 sati zaprimila je prijavu djelatnika Hitne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Saobraćajni vještak: Glavni propust u ovoj nesreći je brzina

U tramvajskoj nesreći koja se desila u četvrtak 12. februara poginuo je...

Crna HronikaIstaknuto

Pronađeno beživotno tijelo Sedina Mešinovića, šefa Sektora u UIO

U stanu u Banjaluci, u petak, 13. februara, pronađeno je beživotno tijelo...

Visoko

Mirza Ganić potpisao sporazum o finansijskoj podršci Centru Dobrinje

Grad Visoko nastavlja kontinuiranu brigu o najosjetljivijim kategorijama stanovništva. Petu godinu zaredom...