Osuđen na 14 godina robije zbog učešća u ubistvu bratove supruge

72

Kantonalni sud Tuzla je po optužnici Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona objavio prvostepenu presudu kojom je Miki Konig (rođen 1956. godine u Zavidovićima, nastanjen u SR Njemačkoj) oglašen krivim da je kao saučesnik počinio ubistvo i izrekao mu kaznu zatvora u trajanju od 14 godine.

Optužnicom se Konigu stavlja na teret da je 16. juna 2015. godine, zajedno sa svojim bratom Zarifom Seferovićem, učestvovao u ubistvu Zarifove supruge Svetlane Seferović. Oni su, prema navodima optužnice, a sada i presude, Svetlanu iz porodične kuće na području općine Doboj Jug automobilom odvezli na izolovanu lokaciju na području Živinica, te je jedan od njih u nju ispalio tri hica iz pištolja. Žena je pogođena u glavu, grudni koš i stomak, te je od zadobijenih povreda preminula.

“Optuženi je do jula 2023. godine bio nedostupan organima krivičnog gonjenja u BiH radi služenja kazne zatvora u SR Nemačkoj gdje je pobjegao odmah nakon ovih događaja. Kantonalni sud Tuzla je raspisao međunarodnu potjernicu, te je mehanizmima međunarodne pravne pomoći, u saradnji sa istražnim organima u SR Njemačkoj, Konig izručen Bosni i Hercegovini u julu 2023. godine radi daljeg postupanja u vezi sa ovim krivičnim djelom.

Kantonalni sud Tuzla je prihvatio prijedlog tužioca i nakon izricanja presude optuženom Konigu produžio mjeru pritvora za još devet (9) mjeseci”, potvrdio je Admir Arnautović, portparol Tužilaštva TK-a.

Zarif Seferović je pravosnažnom presudom Vrhovnog suda FBiH u septembru 2017. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 12 godina po optužnici ovog Tužilaštva.

Možda vas zanima

Prošlo je 17 godina od smrti Žana Marolta

Velikan bh. glumišta Žan Marolt preminuo je na današnji dan prije 17...

BIHAMK: Velike kolone vozila na izlazima iz Srebrenice

U poslijepodnevnim satima nakon završenog ukopa identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, pojačan...

Majci Ramizi je svaki dan 11. juli: Jednog sina su mi ubili, drugog su zaklali – još mu tražim glavu…

Ramiza Gurdić, jedna od Majki Srebrenice, u emotivnom obraćanju govorila je o...

FIBA 3×3 spektakl se vraća u Visoko: Turnir 8. i 9. augusta u Parku “Ravne 2”

Park “Ravne 2” u Visokom i ove godine bit će domaćin atraktivnog...

ref

Evo zašto Belgija nije dobila penal, iako je Rodri igrao rukom u kaznenom prostoru

Belgijci su tražili kazneni udarac, no sudac Michael Oliver nije puno dvojio....

U Rijeci obilježena 31. godišnjica genocida u Srebrenici: U more položena 31 bijela ruža

Tradicionalnim mimohodom „Srebrenica svijetom hodi 2026.“ u Rijeci je obilježena 31. godišnjica...

Vlada ZDK odobrila više od milion KM za privredu, okoliš i lokalne zajednice

Vlada Zeničko-dobojskog kantona, kojom je predsjedavao premijer Nezir Pivić, održala je danas...

Deset firmi bez ijednog radnika u RS prošle godine ostvarilo više od 37 miliona KM dobiti

Čak deset preduzeća u Republici Srpskoj, koja prema zvaničnim podacima nisu imala...