Osumnjičeni za zločine u Ilijašu nožem na studente u Beogradu?

Protesti studenata u Beogradu, održani zbog tragične nesreće u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 osoba, eskalirali su kada je među okupljenim primijećen stariji muškarac s nožem.

Njega su identificirali korisnici društvenih mreža kao Ratka Adžić, osumnjičenog ratnog zločinca.

Direktor Instituta za evropske poslove iz Beograda Naim Leo Beširi je naveo da je muškarac sa snimka “bivši zvaničnik RS Ratko Adžić, optužen za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine nad nesrpskim stanovništvom u bosanskoj opštini Ilijaš u 1992.”

On je snimljen prije dva dana kako nasrće na učesnike protesta, pri čemu je, prema objavljenim snimcima, u ruci držao nož.

Adžić, penzionisani profesor, predavao je fiziku u Filološkoj gimnaziji u Beogradu. On je bio svjedok odbrane ratnog zločinca Ratka Mladića, osnivač SDS-a u Ilijašu gdje je tokom agresije na BiH bio gospodar života i smrti.

Tokom svjedočenja u Hagu, Adžić je opisao je kako je srpsko stanovništvo bilo u Ilijašu u neznatnoj većini od bošnjačkog koje je prema njegovim riječima “dobrovoljno otišlo” nakon izbijanja sukoba, kao i ostali građani nesrpske nacionalnosti.

On je tvrdio da su bošnjačke snage prve napale Ilijaš minobacačima iz pravca Breze, “kada je poginuo građanin bošnjačke nacionalnosti”.

Skidajući zapovjednu odgovornost s optuženog Mladića kazao je i kako je on lično “djelomično zapovjedao Teritorijalnim jedinicama srpskog naroda” prilikom ratnih operacija, kao predsjednik općine, Kriznog štaba i lokalne Srpske demokratske stranke, SDS-a.

Fond za humanitarno pravo (FHP) i Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš podneli su krivičnu prijavu Tužilaštvu za ratne zločine Srbije 2016. godine.

FHP tvrdi da su snage sigurnosti pod komandom Kriznog štaba vršile ubistva i pljačke tokom napada na nesrpska sela u Ilijašu u maju i junu 1992. godine.

Snage sigurnosti se također optužuju za nezakonito pritvaranje više od 300 nesrpskih civila, uključujući žene i djecu, u najmanje sedam zatočeničkih objekata u Ilijašu, uglavnom škole i fabrike, u kojima su bili izloženi zlostavljanju i nehumanom tretmanu.

Krivičnom prijavom su obuhvaćena ubistva i prisilni nestanci najmanje 67 civila prilikom napada na sela u Ilijašu ili tokom zatočeništva u logorima.

Uz krivičnu prijavu, FHP je dostavio više od 50 dokaza, među kojima su izjave preživjelih i očevidaca, zvanična dokumenta tzv. Srpske opštine Ilijaš i njenog Kriznog štaba, kao i svjedočenje Ratka Adžića pred MKSJ.

U okviru obilježavanja godišnjice stradanja 22 stanovnika sela Lješeva ove godine o razmjerama ovog zločina kao i zločina na području općine Ilijaš i šire regije govorio je i doktor historijskih nauka sa Instituta za historiju Univerziteta Sarajevo Jasmin Medić.

– Danas je trend da osumnjičeni za ratne zločine, pa čak i osuđeni, čim pređu Drinu postanu slobodni. Srbija ne želi da se suoči s prošlošću i ne želi da izruči te ljude, a Lješevo je upravo jedan od takvih primjera. Činjenica je da je jedan od prvih ljudi SDS-a u Ilijašu, Ratko Adžić i dan danas profesor u Beogradu, da su optuženi u ovom slučaju, oslobođeni krivice, a ostali koji su na bilo koji način pomagali izvršenje ovog zločina, nedostupni pravnim organima. Naša je zadaća da i bosanskohercegovačku ali i širu javnost na osnovu dokaza i činjenica upoznamo o razmjerama počinjenih zločina te da isto prenesemo na buduće generacije – zaključio je Medić.