Početna Bosna i Hercegovina Ovo je čovjek koji prijeti smrću reisu Huseinu ef. Kavazoviću

Ovo je čovjek koji prijeti smrću reisu Huseinu ef. Kavazoviću

5

Policijske agencije u BiH upoznate su sa prijetnjama koje su objavljene u posljednjem izdanju Rumiyaha, magazina takozvane Islamske države te su već, saznaje Faktor, pokrenute istražne radnje s ciljem eliminiranja bilo kakve opasnosti po sigurnost.

U Rumiyahu je objavljen poziv simpatizerima takozvane Islamske države na „ubijanje šejhova tavagita na Balkanu“, policajaca, sudija, advokata, političara te na napade na islamske organizacije i urede. Uz tekst je priložena i fotografija reisul-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića, njegovog zamjenika Huseina ef. Smajića, kao i muftija Islamske zajednice u BiH, koje opisuju kao “otpadnike od islama”.

Rumiyah je propagandni magazin takozvane Islamske države, u kojem na više svjetskih jezika objavljuju prijetnje te pozivaju istomišljenike da u matičnim zemljama poduzimaju terorističke akte. Slične prijetnje, koje se odnose i na BiH, su objavljene već početkom juna.


Ines Midžić
Ines Midžić

– Uskoro ćete vidjeti vojnike Halifata na ulicama Beograda, Zagreba, Sarajeva, Tirane, Prištine, Skoplja i drugih gradova, kako otkidaju glave i prolijevaju krv kafira, sve dok kafiri poslušno i ponizno ne dadnu džizju – pisalo je tada u Rumiyahu.

Kada su u pitanju prijetnje koje se odnose na BiH, među kojima je i ova posljednja, za njih je, saznajemo, zadužen Ines Midžić, državljanin BiH koji se priključio takozvanoj Islamskoj državi.

Rođen je 1990. godine u Bihaću, a u BiH je živio do odlaska u Siriju 15. augusta 2012. godine, gdje mu se 1. augusta 2013. godine pridružila i supruga Edina Mulalić. U međuvremenu se u nekoliko navrata vraćao u BiH, a u septembru 2013. godine je trebao braniti diplomski rad iz engleskog jezika na Pedagoškom fakultetu u Bihaću. U BiH je radio kao prevodilac u nevladinoj organizaciji „Solidarnost“, preko koje je u nekoliko navrata putovao u Siriju.

Pažnju domaće javnosti je već ranije privukao video prijetnjama upućen uglavnom muslimanima u BiH, a u tim prilikama je koristio pseudonim Salahuddin Al-Bosni.

(Visokoin.com / Faktor.ba)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH povećala dnevnice za službena putovanja u državi s 25 na 45 KM

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je donijela uredbu kojom je izmijenila propis...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sudije i tužioci pod istragom zbog neprijavljene imovine

Ured disciplinskog tužioca (UDT) pokrenuo je šest disciplinskih postupaka protiv nosilaca pravosudnih...

IstaknutoPromoVisoko

Mejrema Lemeš: Prva u Visokom s originalnim “Adaktarskim obrvama”

Moje ime je Mejrema Lemeš i vlasnica sam frizersko-kozmetičkog salona koji s...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Podignuta optužnica protiv Amira Pašića Faće zbog psihičkog nasilja

Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je optužnicu protiv Amira Pašića zbog krivičnog djela...

BiznisIstaknuto

Navala na pelet: Ograničenje cijena prestalo da važi 31. decembra, koliko trenutno košta po toni?

Povećana potražnja za ogrijevom, uključujući pelet, u ovom zimskom periodu rezultat je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Šerak: Na konkurse u ViK-u se ne javlja niko

Direktor KJKP Vodovod i kanalizacija Adnan Šerak izjavio je da su radnici...

Bosna i HercegovinaVijesti

Raste dječiji doplatak u FBiH: Evo koliko će iznositi od narednog mjeseca

Isplata federalnog dječijeg doplatka za decembar 2025. godine je pokrenuta, potvrdio je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Islamska zajednica iznijela stav o osnivanju “Bosanske pravoslavne crkve”

Nakon objave na društvenim mrežama bivšeg reisul-uleme dr. Mustafe ef. Cerića o...