Početna Istaknuto Piramida Sunca: Nekoliko stotina učesnika u MRAV-u

Piramida Sunca: Nekoliko stotina učesnika u MRAV-u

24

Volonteri prve smjene Međunarodne radne akcije volontera: “MRAV – Bosanske piramide 2012” stigli su 2. juna 2013. u Visoko i označili početak ovogodišnje arheološke sezone iskopavanja u Bosanskoj dolini piramida. Ove godine se kroz osam četrnaestodnevnih smjena očekuje nekoliko stotina zaljubljenika istraživanja da se pridruže Fondaciji u iskopavanju najvećih svjetskih piramida i misterioznog podzemnog labirinta. Prvi volonteri došli su iz Velike Britanije, Španije, Novog Zelanda, Kanade, Bugarske, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Norveške, Francuske i drugih zemalja.


Prvog radnog dana, u ponedeljak 3. juna je arheološki menadžer ovogodišnje sezone Tim Moon sa Novog Zelanda održao arheološki trening sa pristiglim volonterima. Objašnjena je metodologija arheološkog istraživanja, postupanje sa potencijalnim artifaktima i organskim materijalom, sigurnosne procedure i sl.

Nakon toga ih je direktor Fondacije dr. Semir Osmanagić proveo kroz nekoliko arheoloških lokacija (Podzemni labirint Ravne i Bosanska piramida Sunca) dajući im hronologiju projekta i upoznavajući sa rezultatima iskopavanja i interdisciplinarnih naučnih snimanja.

U utorak 4. juna svi volonteri su bili angažovani u Podzemnom labirintu Ravne od 9:00 – 15:30 sati. Fondacija je osigurala alate, opremu i lokalni prijevoz do hotela “Piramida Sunca”, saopšteno je iz Fondacije Arheološki park: Bosanska piramida Sunca.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Visoko

Centar Visokog pod svjetlima: Noćni kadrovi iz zraka

Centar Visokog u noći 25. decembra 2025. godine zabilježen je kroz objektiv...

IstaknutoVisoko

Kafa u kafiću, cigareta ispred – nova svakodnevica za građane Visokog

Ove zime i u gradu Visokom počinje potpuna primjena Zakona o kontroli...

Visoko

U toku radovi na javnoj rasvjeti u Šošnjama i Dolovima

Grad Visoko započeo je realizaciju projekta izgradnje javne rasvjete u naseljima Šošnje...

Visoko

“Ja sam Alen” – knjiga o hrabrosti i identitetu biće predstavljena u Visokom

U Kulturnom centru “Altindag – Visoko” u četvrtak, 11. septembra 2025. godine,...

Visoko

Ekološki užas u srcu Visokog – spaljuje se smeće, niko ne reaguje (VIDEO)

Dok nadležni u Gradskoj upravi Visoko uredno primaju redovne plate, u naselju...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
Visoko

Ljeto na vrhuncu: U BiH nerednih dana i do 41 stepen

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati sunčano vrijeme. Vjetar slab do...

Visoko

Saobraćajna nezgoda u Ozrakovićima: Jedna osoba lakše povrijeđena

U ponedjeljak, 23. juna 2025. godine, oko 07:05 sati, u mjestu Ozrakovići...

Visoko

Zbog rušenja objekata kod Sebilja – privremena izmjena režima saobraćaja u Visokom

Gradska uprava Visoko obavještava građane da će zbog izvođenja radova na rušenju...