Zakon nije pooštren, policajci su mogli pucati i ranije, ali to nisu često činili. Situacija se očito promijenila, kaže Kovačević • Pucanj u dijelove koji nisu vitalni.
Svjetska javnost često je zgrožena vijestima iz Sjedinjenih Američkih Država u kojima policajci ispale po nekoliko hitaca u dilere, pljačkaše, čak i maloljetnike. Tamošnja policija usmrti počinioca krivičnog djela ako se opirao te nije htio poslušati upozorenje ili je direktno ugrožavao sigurnost građana i zbog toga ne odgovara jer je zaštićena rigoroznim zakonom. Kakva je situacija u BiH?
Lična procjena
Posljednja dešavanja kod nas, naročito u Sarajevskom kantonu, govore o sve češćoj upotrebi vatrenog oružja policijskih službenika prema počiniocima krivičnih djela. Istražili smo: da li je Zakon o policijskim službenicima, konkretno u Kantonu Sarajevo pooštren ili se jednostavno praksa promijenila. Pištolj više ne služi kao ukras za pasom, slažu se analitičari.
Docent na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu Goran Kovačević kaže da u potpunosti opravdava i podržava upotrebu vatrenog oružja u situacijama u kojima izvršilac krivičnog djela prijeti oružjem ili ugrožava živote drugih ili pak život samog policajca.
– U slučaju da policajac usmrti osobu koja je htjela pucati bilo u njega ili druge, to nije krivično djelo i ta osoba, odnosno taj policajac ne treba krivično odgovarati, pojašnjava Kovačević.
Docent na Kriminalistici tvrdi da zakon nije pooštren, te naglašava da su policajci imali te ovlasti i ranije, odnosno mogli su pucati u počinioce krivičnog djela, ali da to nisu tako često činili. Primjeri u posljednjih nekoliko mjeseci govore da policija sve češće koristi pištolj i puca jer okolnosti na terenu tako nalažu. Da li to znači da je sigurnosna situacija u KS-u gora nego ranije?
– Imate pojedince koji se uopšte ne boje policajaca i kada ih upozore da predaju oružje, to ne urade, nego nastavljaju direktnu prijetnju bilo tom policijskom službeniku, bilo drugim ljudima. Pucanj u recimo nekog kriminalca je više pitanje lične procjene službenog lica u datom trenutku, navodi Kovačević te dodaje kako upotreba vatrenog oružja nije dozvoljena kada dovodi u opasnost život neke druge osobe osim one na koju policajac opravdano namjerava pucati. Na primjer, ako bjegunac ide prema nekoj grupi ljudi, pa može biti pogođen neko iz te grupe, policajac ne smije upotrijebiti oružje.
Analitičari ocjenjuju da je sve češća upotreba vatrenog oružja, ali i općenito sile prema počiniocima krivičnih djela porasla zbog učestalih napada upravo na policajce, posebno u sitne sate, ispred ugostiteljskih objekata gdje dolaze na intervenciju ili dok osiguravaju neki javni objekat. Prisjetimo se samo brutalnog ubistva policajca Muhidina Pivodića na kojeg je pucao kriminalac Anel Ćemo 31. decembra 2012. dok je Pivodić osiguravao pravoslavnu crkvu u naselju Reljevo. Ćemo je dobio 34 godine robije, a građani Sarajeva su ostali šokirani činjenicom da pojedinci idu do te mjere da se više ne libe ni pucati na policajce.
Opravdana sila
Irfan Nefić, šef Odsjeka za odnose s javnošću MUP-a KS-a, pojašnjava da je pitanje upotrebe sile policijskih službenika Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo regulisano Zakonom o policijskim službenicima KS-a, i to članovima 27, 28, 29, 30, 31. i 32, kao i Pravilnikom o upotrebi sile MUP-a KS-a.
– U okviru Pravilnika, članom 8, striktno je propisano i kada policijski službenik može upotrijebiti vatreno oružje prema počiniocu krivičnog djela. U član 29. Zakona o policijskim službenicima imamo konkretno upotrebu vatrenog oružja. Policijski službenik može upotrijebiti pištolj ako su već upotrijebljena sredstva prisile bila neefikasna ili ako upotreba drugih sredstava prisile ne garantira uspjeh. Može upotrijebiti pištolj ako nema drugi način da zaštiti sebe ili druge od izravno prijeteće smrtne opasnosti ili ozbiljne ozljede. Jednostavnije rečeno, ako dođe do opiranja policijskim organima, kaže Nefić. Policajac bi, po pravilu, trebao dati sasvim dovoljno vremena da se postupi po njegovom upozorenju.
– Osim ako bi u tom slučaju nastao rizik po njega samog ili rizik smrtonosnih ozljeda drugih osoba. Tada okolnosti nalažu potrebu za trenutačnom akcijom, dodaje Nefić.
No, policajac koji je upotrijebio silu u bilo kojem smislu, bilo da je pucao ili fizičkom snagom pokušao ukrotiti počinioca, po zakonu ovog kantona, mora sastaviti izvještaj o upotrebi sile i primjerak dostaviti organizacionoj jedinici nadležnoj za kontrolu zakonitosti u roku od 24 sata.
– Svaka upotreba sile se razmatra i eventualno pravda, odnosno utvrđuje njena zakonitost. Kada govorimo o tome, od početka ove godine do danas, policijski službenici u KS-u su u 41 slučaju upotrijebili silu i bitno je naglasiti da je njena upotreba u svim slučajevima bila opravdana. Dakle, nije to samo pucanje, nego općenito upotreba sile. Tokom jula 2016. godine, policija MUP-a KS-a je u četiri slučaja upotrijebila silu, dok je u augustu sila upotrijebljena u 7 slučajeva. Napominjemo da su tokom jula zabilježena tri napada na policiju, ističe Nefić.
Naglašava da svaki policajac mora dobro poznavati zakon, a ukoliko u trenutku dok se dešava obračun, procijeni da je počinilac krivičnog djela uperio pištolj prema građanima, ima pravo pucati u njega i tada je potrebno da puca u dijelove tijela koji nisu vitalni.
Ukoliko se desi da puca u dijelove tijela koji mogu izazvati smrt, može poslije i krivično odgovarati, nakon što se izvrši uviđaj, a dokazi dostave postupajućem tužiocu.
Policajci, bilo da su u uniformi ili u civilu, imaju pravo i dužnost da nose službeno oružje i municiju.
Posljednji primjeri
Podsjećamo, početkom ovog mjeseca, ispred Termalne rivijere na Ilidži (Sarajevo), tri osobe su pokušale ukrasti automobil, ali ih je policija zatekla, nakon čega su počeli pucati na nju. Pripadnici MUP-a KS-a su uzvratili u obračunu, a u pucnjavi su dvije osobe ranjene, dok je treća uhapšena.
Samo nekoliko dana poslije, oko 3 i 20 sati u Ulici Muvekita, općina Stari Grad Sarajevo, ispred kafića Cheers, također je došlo do upotrebe oružja, a prije toga policajac je izdao jasnu naredbu da počinilac M. O. odloži oružje. On to nije želio poslušati, te je repetirao pištolj prema policajcu, koji je nakon toga upotrijebio pištolj ispalivši dva hica te pogodivši M. O. u nogu i stomak. Ljekari su kod M. O. konstatovali teške tjelesne povrede, ali on nije životno ugrožen.
(Oslobođenje)