Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske i sestrinske stranke Dragana Čovića, predsjednika HDZ BiH, podržao je u Mostaru nastojanje da sve stranke u BiH treba da podrže reformu izbornog zakona, kako bi se omogućilo legitimno predstavljanje hrvatskog naroda.
Plenković je naglasio daje Hrvatska veliki prijatelj i partner BiH, kao i dobar susjed u procesu evropskih integracija.
“Zato podupiremo da se jedan temeljni preduvjet, a to je rješavanje pitanja Izbornog zakona BiH stavi na dnevni red i bude usvojeno i podržano od svih političkih aktera u BiH, jer je povjerenje temelj kvalitetnog funkcioniranja”, rekao je Plenković, prenosi Fena.
Plenković se sastao i s predsjednikom HDZ-a 1990 i zastupnikom u Domu naroda PS Bosne i Hercegovine Ilijom Cvitanovićem.
“Zajednički cilj nam je stabiliziranje političke situacije BiH, uz nastavak europskog puta i postizanje političkog dogovora o izbornoj reformi “, napisao je Plenković na X-u. Poručio je i da je ravnopravnost i legitimna zastupljenost svih konstitutivnih naroda preduslov skladnog funkcionisanja BiH.
Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH izjavio je da je donošenje novog Izbornog zakona poseban vitalni interes Bosne i Hercegovine, ali je on umjesto konstitutivnosti naroda naglasio važnost uspostave transparentnog izbornog procesa koji će štititi volju birača.
“Smatramo da je vrlo važno, i da je to poseban vitalni interes BiH, da dođemo do Izbornog zakona kojim ćemo svi biti zadovoljni”, rekao je Nikšić, dodavši da za SDP i ostatak “Trojke” asimetričan izbor članova Predsjedništva nije prihvatljivo rješenje. Nikšić je dodao da iako trenutno nema pomaka u pregovorima oko Izbornog zakona, očekuje da će se razgovori nastaviti. Podsjetio je i na politički konsenzus unutar Federacije oko izbora rukovodstva parlamenta, dok izazovi ostaju u odnosima sa strankama iz Republike Srpske.
“Ne bih bježao od toga da i ta tema bude stavljena na stol, da ne bude nikakvih špekulacija. Što se tiče SDP-a, za nas asimetričan izbor članova predsjedništva nije rješenje i na to ne možemo pristati”, naglasio je Nikšić.
Napomene radi, HDZ i stranke iz FBiH su se u ranijem periodu usaglasili da se članovi Predsjedništva biraju u parlamentu, ali iz Srpske je rečeno da žele da građani tog entiteta svog člana Predsjedništva biraju direktno.
Vjeruje se da Čović pokušava ojačati temu legitimnog predstavljanja uoči razgovora o novoj koaliciji u kojoj ne bi bili predstavnici SNSD-a, i tu temu koristi kao pregovarački adut.