Zbog političkih previranja, zdravstveni radnici u Unsko-sanskom kantonu još nisu dobili ni decembarsku platu. Pacijenti za sada ne ispaštaju, a sve oči uprte su u vanrednu sjednicu Skupštine Unsko-sanskog kantona- koja je zakazana za ponedjeljak.
Na posao dolaze, plate nemaju. Polusatnim protestima zdravstveni radnici u Unsko-sanskom kantonu već nekoliko dana upozoravaju na situaciju u kojoj su se našli zbog političara koji su svoje igre stavili ispred njihove egzistencije. Za to vrijeme redovi pacijenata su sve duži.
Arijana Kurjaković, medicinska sestra u Kantonalnoj bolnici u Bihaću
“Mi smo zaradili jednu, evo i drugu platu, a i dalje s osmijehom radimo oko ljudi kojima je potrebna naša pomoć. Nismo zatvorili vrata ambulanti, soba niti smo nekome rekli da nešto nećemo. Smatramo da smo prekorektni.”
U Unsko-sanskom kantonu epidemiološka situacija se pogoršava. Osim što nemaju platu, uz povećan obim posla, zdravstveni radnici primorani su suočavati se i sa drugim problemima.
Hajrudin Halilović,pomoćnik direktora Kantonalne bolnice u Bihaću
“Sam kisik ne možemo uplaćivati, imamo potrošnog materijale. Ventili za praćenje kisika su potrošna roba, mi to moramo nabaviti, a nemamo odakle.”
Ni sam rad nije lako organizirati. S obzirom da je značajan dio radnika na bolovanju, oni koji rade raspoređuju se i na druge poslove.
“Da bismo ga prebacili, mi ga moramo platiti. Može da po naredbi promijeni radno mjesto, ali ne može se da radi 24 sata. Mi ne možemo upošljavati nove radnike – a kako ćemo kad nismo isplatili plate postojećim radnicima,” rekao je Halilović.
A trenutno stanje u zdravstvu je ono što mlade ljekare tjera iz BiH u zemlje zapadne Evrope.
Damir Čirić, predsjednik Ljekarske komore USK
“Odlaze oni s impozantnim iskustvom. Ako imate znanje a nemate mogućnost da ga primijenite, onda se stvara određena frustracija. Više nisu bitni ni novac nego da se može čovjek uistinu posvetiti medicini i baviti se njome. Liječnik živi medicinu.”
Novi pokušaj deblokade najbitnijeg finansijskog dokumenta USK je zakazan za ponedjeljak. Potrebno je da najmanje 16 zastupnika podrži privremeno finansiranje, što bi omogućilo isplate plata, makar do 31. marta, što je i krajnji rok za usvajanje budžeta.