Početna Istaknuto POLJSKA IZDALA HUMANITARNU VIZU SPRINTERICI: EU osuđuje “brutalnu represiju” Lukašenkova režima

POLJSKA IZDALA HUMANITARNU VIZU SPRINTERICI: EU osuđuje “brutalnu represiju” Lukašenkova režima

51

Europska unija rekla je da je pokušaj prisilne repatrijacije bjeloruske sportašice s Olimpijskih igara u Tokiju novi dokaz “brutalne represije” predsjednika Aleksandra Lukašenka te je pozdravila odluku Poljske da joj odobri humanitarnu vizu.

“Pokušaj prisilne repatriracije Kristine Cimanovskaje protivno njezinoj volji još je jedan primjer brutalnosti represije Lukašenkova režima, koja pogađa sve kategorije bjeloruskog društva, uključujući sportaše, i ne poštuje bilo kakvo olimpijsko primirje”, kazala je Nabila Massrali, glasnogovornica šefa europske diplomacije Josepa Borrella.
“Izražavamo punu solidarnost s Kristinom Cimanovskajom i zahvaljujemo državama članicama EU-a koje su joj pružile podršku”, rekla je Massrali za Reuters.

Bjeloruska atletičarka Kristina Cimanovskaja ušla je u ponedjeljak u poljsko veleposlanstvo u Tokiju nakon što je, poslije jučerašnjeg odbijanja da se protiv vlastite volje ukrca na zrakoplov za Bjelorusiju, noć provela pod paskom japanske policije u hotelu na aerodromu.

“Podržavamo činjenicu da je dobila humanitarnu vizu od Poljske”, kazala je Massrali.

Sprinterica, koja je u ponedjeljak trebala nastupiti u atletskoj utrci na 200 metara, rekla je za Reuters da joj je trener u nedjelju došao u sobu i zatražio da se spakira te da “odlukom odozgo” mora natrag u zemlju letom Turkish Airlinesa tijekom dana.

Razlog su, po njezinim riječima, bile neke kritike koje je izrekla na račun trenera i vodstva reprezentacije.

Cimanovskaja se u zračnoj luci odbila ukrcati na let te je zatražila pomoć japanske policije, a Reutersu je rekla da “se neće vratiti u Bjelorusiju”.

Bjeloruski olimpijski odbor priopćio je pak da su treneri odlučili povući sportašicu s igara “zbog njezina emocionalnog i psihičkog stanja”.

Možda vas zanima

Uzeo mu pare pa nije dovezao drva, a onda mu ukrao i 3.000 KM

Policijski službenici Policijske stanice Laktaši juče su oko ponoći u Laktašima lišili...

Prvostepena presuda – Emica Pezo osuđena na godinu dana zatvora za zloupotrebu položaja

Sud Bosne i Hercegovine je, nakon održanog ročišta za razmatranje sporazuma o...

Amar Dedić potpisao za Newcastle

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Amar Dedić novi je fudbaler slavnog engleskog Newcastle...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com

Bogat program u Visokom: Kultura, sport i svečanosti od 20. do 30. augusta

Visoko će od 20. do 30. augusta 2026. godine biti domaćin brojnih...

Ovaj jutarnji napitak može vas duže držati sitim

Jutarnji napitak može utjecati na to koliko ćete dugo ostati siti i...

Rudari Breze u radničkom neposluhu, najavljuju proteste u Sarajevu

Radnici Zavisnog društva Rudnika mrkog uglja Breza, koji su jučer u drugoj...

Izdvojena četiri miliona KM za stadione širom BiH

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine pripremilo je prijedlog odluke kojim bi...

Lana Pudar: Rezultat nije uvijek kakav želim, ali iz svega učim

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar (20) osvojila je sedmo mjesto na Evropskom...