Početna Bosna i Hercegovina Poskupljenja se nastavljaju: Potrošačka korpa od prosječne plaće veća za 2.668 KM

Poskupljenja se nastavljaju: Potrošačka korpa od prosječne plaće veća za 2.668 KM

106

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata (SSS) Bosne i Hercegovine izračunao za mjesec juli iznosi 2.668,32 KM i za 28,11 KM je skuplja u odnosu na prethodni mjesec.

Iz SSS-a je saopšteno da je prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za mjesec maj 2022. iznosila 1.110 KM, što je i posljednji podatak koji je objavio Federalni zavod za statistiku, a da je minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH je 543 KM.

“Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 41,59 posto. Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe minimalnom platom je 20,35 posto”, saopšteno je iz SSS BiH.

Prilikom izrade sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH, te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednješkolskom, a drugo u uzrastu osnovca.

Potrošačku korpu čine prehrana – 46,23 posto, stanovanje i komunalne usluge – 13,65 posto, higijena i održavanje zdravlja – 7,21 posto, obrazovanje i kultura – 7,50 posto, odjeća i obuća – 13,49 posto, prijevoz – 5,17 posto i održavanje domaćinstva – 6,75 posto.

“U kategoriji prehrana korištene su cijene iz tri trgovačka centra za 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja ubrojani su troškovi za deset stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki”, navode iz Saveza samostalnih sindikata BiH.

Možda vas zanima

EUFOR izveo združenu vježbu avijacije, pješadije i LOT centara kod Foče

Pripadnici EUFOR-a sinoć su uspješno izveli združenu vježbu u kojoj je učestvovalo...

Emina Omanović i Enhar Mahmić nisu uspjeli izboriti plasman u finale juniorskog SP-a

Dvoje mladih bh. atletičara, sarajevska skakačica udalj Emina Omanović i zenički bacač...

Potjera u Visokom: Vozač pobjegao policiji, u vozilu pronađena droga

Dana 04.08.2026. godine, od strane policijskih službenika PS Visoko, uočeno je lice...

Kantonalni ured Zenica jedini prikupio više poreza nego prošle godine

Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine ranije je objavila da su porezni...

Zenički rudari drugu noć prenoćili u jami

Osamnaest rudara Rudnika mrkog uglja Zenica već drugu su noć uzastopno prenoćili...

Biometrija i skeneri će razotkriti ko je ranije krao na izborima?

Birači će na oktobarskim Općim izborima u Bosni i Hercegovini prvi put...

Uvećane penzije? Pokušajte staviti u džep 690 KM pa ćete vidjeti dokad možete izdržati

Penzioneri u Federaciji BiH od jučer su počeli primati julske penzije u...

Teške optužbe Bisere Turković: Vozač Ambasade BiH u Danskoj upleten u šverc kokaina

Bivša ministrica vanjskih poslova BiH iznijela je teške optužbe na račun sadašnjeg...