Početna Bosna i Hercegovina Poskupljuje meso i mliječni proizvodi, te pojedine vrste voća i povrća

Poskupljuje meso i mliječni proizvodi, te pojedine vrste voća i povrća

19

Meso i mliječni proizvodi te pojedine vrste voća i povrća od ovog mjeseca će, prema najavama proizvođača i trgovaca, ponovo poskupjeti. Blagi rast cijena već je zabilježen kod nekih proizvoda iz nabrojane grupe, ali se novi cjenovnici opet spremaju.

Tako je teletina, u odnosu na ljetne mjesece, skuplja za devet feninga i za kilogram ovog mesa potrebno je, u prosjeku, izdvojiti 18,20 maraka. Također, cijena žive vage teladi, goveda i krava bit će skuplja za skoro marku po kilogramu.

Piletina bi, prema najavama, trebala biti skuplja za oko 15 feninga, a blagi rast cijena, za oko dva posto, očekuje se i kod mliječnih proizvoda. Osnovni razlog je, kako tvrde proizvođači, slab urod kukuruza, dok, s druge strane, natprosječni urod pšenice nije utjecao na pojeftinjenje hljeba i pekarskih proizvoda.


“Mislim da će najave poskupljenja sirovog mesa i suhomesnatih proizvoda biti kratkog daha, jer za to nema realne osnove. Kukuruz ove godine jeste podbacio, ali je zato pšenica rodila iznad desetogodišnjeg prosjeka. S druge strane, 75 posto građana BiH ima problema s prilivom sredstava u porodični budžet te se bilježi značajan pad potražnje za mesom. Ono se kupuje tek u tragovima i došlo je do svojevrsne supstitucije s jeftinijim proizvodima” – kaže sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović.

U Udruženju poljoprivrednika Semberije objašnjavaju da je cijena pšenice u BiH u odnosu na lanjsku pala za oko 30 posto, dok je brašno jeftinije za oko 20 posto. Također, ističu da je došlo do značajnog pada cijene pšenice i na svjetskoj berzi, dok je sva tržišta u regionu imaju u izobilju. I pored toga, cijene hljeba i pekarskih proizvoda još su na nivou onih iz 2010. godine.

“Pratit ćemo daljnju situaciju, odnosno hoće li se snižena cijena pšenice zadržati i u narednim mjesecima. Ako se ne bude mijenjala, onda ćemo i mi reagovati” – kratko su poručili iz Udruženja pekara RS.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Sahranjeni sveštenik Nenad Mitrić i njegova supruga

U Brodu i Derventi danas je dan žalosti zbog pogibije sveštenika Nenada...

Crna HronikaIstaknuto

Optužen za nasilje nad ženom: “Odeš li u policiju, dženaza ti je”

Osnovni sud u Trebinju potvrdio je optužnicu protiv Š.V. (44) iz Berkovića...

Sport

Rukometaši Izviđača u polufinalu EHF kupa

Rukometaši Izviđača plasirali su se u polufinale EHF kupa. Prvak Bosne i...

SvijetVijesti

Iran izveo žestok udar na Haifu: Srušena zgrada, spasioci izvlače ljude

Iran je danas izveo snažan udar na izraelski grad Haifu, pri čemu...

Sport

Džumhur bez plasmana na ATP turnir u Monte Carlu

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur nije se uspio plasirati na ATP turnir...

Sport

Esmir Bajraktarević osvojio titulu s PSV-om!

Fudbaleri PSV Eindhovena matematički su obezbijedili treću uzastopnu titulu prvaka Holandije, pet...

SvijetVijesti

Iran: Hormuz ostaje zatvoren dok nam ne nadoknadite štetu!

Hormuški moreuz ponovo će se otvoriti za tranzit tek kada se prihodi...

Biznis

Dva miliona dana bolovanja u FBiH u godini: Ponuđeno rješenje

Prošlo je mjesec dana od kada je predsjednik ESV-a Safudin Čengić najavio...