Početna Biznis Poslodavci u FBiH očekuju poboljšanje politika i propisa vezanih za pravo rada stranaca

Poslodavci u FBiH očekuju poboljšanje politika i propisa vezanih za pravo rada stranaca

165

Udruženje poslodavaca FBiH organizovalo je danas u Sarajevu završni Okrugli stol, nakon niza sastanaka sa poslodavcima iz općina, gradova i kantona, na kojem je zaključeno da u narednom periodu očekuju poboljšanje politika i propisa vezanih za pravo rada stranaca u FBiH sa svim “pozitivnim i negativnim pretpostavkama o kojima se u javnosti svakodnevno razgovara”.

Direktor Udruženja Mario Nenadić izjavio je na konferenciji za medije nakon okruglog stola da također očekuju izmjene Zakona o PDV-u i Zakona o javnim nabavkama, pojednostavljenje carinskih procedura, izmjene Zakona o akcizama te zaključenje bilateralnih sporazuma s 11 zemalja o povratu PDV-a.

Dodao je da bi željeli i uspostavu socijalno-ekonomskog dijaloga na nivou cijele BiH, uređenje propisa iz oblasti dvostrukog oporezivanja na državnom nivou, te što skorije usvajanje seta zakona o porezu na dohodak, o doprinosima, o porezu na dobit, o minimalnoj plati i o fiskalnom sistemu.

Okruglom stolu je prisustvovao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je naveo da se samo otvorenim dijalogom mogu rješavati nagomilani problemi u društvu i u privredi.

Istakao je da resorno ministarstvu u ovoj godini usvojilo Nacrt zakona o unutrašnjoj trgovini koji bi trebo riješiti probleme u toj oblasti, u procesu su izrade Zakona o zaštiti potrošača, te su formirali radne grupe za e-trgovinu i za izradu strategije razvoja trgovine.

– U svim tim aktivnostima Udruženje poslodavaca je bilo aktivan i ravnopravan partner, kao i Udruženje potrošača i akademska zajednica, jer kad ima volje ima i načina da se problemi riješe – naglasio je Hasičević.

Predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH Samir Kurtović izjavio je da granski sindikati u FBiH predstavljaju oko 120.000 radnika i u narednom periodu očekuju poboljšanje statusa svih radnika i zaustavljanje procesa dovođenja radnika iz inostranstva.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Da li je u Kiseljaku i Vitezu zaista zabranjeno javno praćenje reprezentacije BiH?

U proteklim danima u medijima u Bosni i Hercegovini pojavili su se...

Bosna i HercegovinaVijesti

VOJNI BUDŽET OBARA REKORDE: Ministarstvo odbrane BiH planira da potroši više od 2 MILIJARDE KM

Ministarstvo odbrane BiH, koje je najveći budžetski potrošač, ne planira da se...

SvijetVijesti

Iran potvrdio zatvaranje Ormuskog moreuza: Nema prolaska brodova do daljnjeg

Novo iransko tijelo zaduženo za nadzor Ormuskog moreuza potvrdilo je da je...

Visoko

U znaku sjećanja: Program obilježavanja Dana pogibije Tufe Buze

16. juni – Dan pogibije komandanta Tufe Buze obilježit će se u...

Smrtovnice

DAMJANOVIĆ (Rajko) BLAGOJE 12.06.2026. u 14:30 sati

DAMJANOVIĆ (Rajko) BLAGOJE 12.06.2026. u 14:30 sati

SportVisoko

Mladi pivot RK Bosne Visoko karijeru nastavlja u Željezničaru

Rukometni klub Željezničar predstavio je prvo pojačanje za narednu sezonu, a riječ...

Visoko

Svečana promocija maturanata FKG Visoko 13. juna ispred Konvikta

Franjevačka klasična gimnazija u Visokom u subotu, 13. juna 2026. godine, organizuje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pobuna u Novoj Željezari Zenica: Radnici obustavili rad, do daljnjeg nema proizvodnje

Uposleni u Tvornici građevinskih armatura u sastavu Nove Željezare Zenica, jutros su...