Na berzama u Aziji i Evropi došlo je do potopa zbog carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, nakon čega je Peking uzvratio protivmjerama. Od objave Trumpovih carina na uvoznu robu iz svih zemalja, s višim stopama za ključne partnere poput Kine, EU i Vijetnama – globalna tržišta izgubila su trilione dolara vrijednosti.
Evropske berze su na najnižim nivoima u 16 mjeseci. Padaju čak i dionice odbrambenih kompanije, poput proizvođača oružja Rheinmetall, čije su dionice pale gotovo 24%. Što se tiče banaka, Barclays je pao 8%, NatWest 7%, itd.
I dok su evropske berze na najnižim nivoima u 16 mjeseci, australska berza završila je na najnižem nivou od kraja 2023.
U Aziji je posebno dramatično. Berza u Hong Kongu pala je čak 13.22 posto. Radi se o najgorem danu za tu berzu u 28 godina. Osim Hong Konga, najteže je pogođeno tržište Tajvana. Situaciju u Aziji jedan je analitičar BBC-ja nazvao krvoprolićem.
Goldman Sachs povisio je svoju procjenu rizika od recesije u SAD-u u idućih godinu dana s 35% na 45%, istovremeno smanjujući prognozu ekonomskog rasta. JPMorgan sada procjenjuje da postoji 60 posto šanse za recesiju i u SAD-u i globalno.
VIX, poznat i kao “indeks straha” na Wall Streetu, premašio je vrijednost od 60, što je njegov najviši novo od prošlog augusta.
Ovaj indeks predstavlja očekivanja ulagača. Porast iznad 30 obično se povezuje s izrazito nestabilnim tržišnim uslovima i u posljednjih nekoliko godina zabilježen je tek u nekoliko navrata.
Friedrich Merz, šef njemačkog CDU-a koji bi trebao preuzeti dužnost njemačkog kancelara, upozorio je da bi se stanje na svjetskim tržištima dionica i obveznica moglo dodatno pogoršati.
“Tržišta su u dramatičnom stanju koje prijeti daljnjom destabilizacijom”, poručio je Merz u izjavi za agenciju Reuters.