Početna -Ne Propusti Potpisan Kolektivni ugovor kojim je osigurana minimalna plaća od 1.000 KM

Potpisan Kolektivni ugovor kojim je osigurana minimalna plaća od 1.000 KM

11

Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavca i radnika sa kompanijom MEGGLE Mljekare d.o.o. Bihać, kojim je osigurana minimalna plaća radnika u iznosu od 1.000 KM, potpisan je danas u Sarajevu.

Kolektivni ugovor između socijalnih partnera potpisan je u sklopu svečane sjednice Upravnog odbora Samostalnog sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji, vodoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini BiH (PPDIVUT BiH).

Kako je tim povodom izjavio predsjednik PPDIVUT-a BiH Mehmed Avdagić, radi se o iznimno značajnom događaju koji svjedoči o kvalitetno ostvarenom socijalnom dijalogu.

Podsjetio je na hronologiju događaja od ulaska MEGGLE-a na prostore BiH, istaknuvši da je riječ o jednoj od najvećih kompanija koja ulaže u primarnu proizvodnju, uz uvjerenje da će se taj kontinuitet održati i razvijati u budućnosti.

– Da bi zadržali radnike u BiH, potrebno je obratiti pažnju prema njima, uvažavati radnike i unapređivati socijalni dijalog – poručio je Avdagić.


Čin svečanog potpisivanja pozdravili su i direktor MEGGLE-a za jugoistočnu Evropu Marjan Vučak, kao i direktor MEGGLE Mljekare d.o.o. Bihać Kemal Hrnjić, potcrtavajući riješenost da poslovne uspjehe i nadalje dijele sa radnicima, te jačaju partnerstvo između uposlenika i poslodavca.

Najavili su nove projekte, uključujući i bespovratno finansiranje nabavke junica za farmere, a sve s ciljem ostvarivanja održivog rasta i poslovanja, kao i osnaživanja ljudskih resursa.

Na važnost poboljšanja statusa radnika u BiH u kontekstu odlaska radne snage, ukazao je i predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović, ocijenivši kako potpisivanje spomenutog kolektivnog ugovora korespondira sa inicijativom ovog sindikata o najnižoj plati u iznosu od 1.000 KM.

– Jedino s takvim primanjima i odnosom poslodavca prema radniku možemo spriječiti masovni odlazak ljudi iz BiH – kazao je Šatorović, izražavajući očekivanje da će MEGGLE-ov primjer slijediti i ostale kompanije u BiH.

Na svečanoj sjednici UO PPDIVUT-a BiH uručena su prigodna priznanja – zahvalnice direktorima Marjanu Vučaku i Kemalu Hrnjiću za doprinos kreiranju i jačanju socijalnog dijaloga sa Samostalnim sindikatom PPDIVUT BiH.


Možda vas zanima

Visoko

Mirza Ganić potpisao sporazum o finansijskoj podršci Centru Dobrinje

Grad Visoko nastavlja kontinuiranu brigu o najosjetljivijim kategorijama stanovništva. Petu godinu zaredom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada FBiH nakon obustave proizvodnje u Koksari Lukavac: Prioritet ostaju radnici

Nakon što je Skupština povjerilaca donijela odluku o obustavi proizvodnje u Koksara...

Crna HronikaIstaknuto

Vozač tramvaja predat u nadležnost Tužilaštva KS, izuzeta je dokumentacija GRAS-a

Adnan Kasapović, vozač koji je upravljao tramvajem, koji je u četvrtak izletio...

Magazin

Traži se deset muškaraca koji će samo ležati, plata je 5.000 eura

Institut za svemirsku medicinu i fiziologiju (Medes) u Toulouseu pokrenuo je neobičan...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sa tržišta BiH povlače se ove hrane za bebe

Sa tržišta Bosne i Hercegovine povlače se određene serije hrane za bebe...

Sport

Strahinja Erić završio utrku u Milanu na 64. mjestu

Reprezentativac Bosne i Hercegovine u skijaškom trčanju Strahinja Erić zabilježio je danas...

Crna HronikaVijesti

Podignuta optužnica za koruptivno krivično djelo protiv Sabahudina Dizdarevića

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Dizdarević Sabahudina zv. “Dino”,...

Crna Hronika

SIPA uhapsila vlastitog policijskog službenika: Kriminalcima odavao službenu tajnu?

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) sinoć su, u...