Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VLASNIKA RIVA-E I ROBNOG TERMINALA JER SU DIJELI PLATE U KOVERTAMA

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VLASNIKA RIVA-E I ROBNOG TERMINALA JER SU DIJELI PLATE U KOVERTAMA

37

Općinski sud Tuzla potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona protiv Abdulaha Avdagića (74), Zlate Avdagić (73), Indire Kešetović (48), Mensure Bešić (58) iz Tuzle, te pravnih lica „Riva“ d.o.o i „Robni terminal“ d.o.o Tuzla zbog postojanja osnovane summnje da su počinili produženo krivično djelo porezna utaja.

Optužnicom se Abdulah i Zlata Avdagić terete da su u periodu od juna 2021. do novembra 2022. godine, Abdulah kao direktor u privrednim društvima Riva i Robni terminal, a Zlata kao direktor u privrednom društvu Riva Tuzla, organizovali poslovanje ovih firmi tako što su nalagali da se vrši isplata dijela plate zaposlenicima u gotovini, te su postupali suprotno odredbama Zakona o porezu na dohodak FBiH i Zakona o doprinosima FBiH, i tako izbjegli plaćanje poreza na dohodak i pripadajućih doprinosa socijalnog osiguranja u Federaciji BiH u ukupnom iznosu od oko 190.000 KM.


U optužnici se navodi da je u navedenom periodu Abdulah Avdagić za privredno društvo Robni terminal utajio porez u iznosu od oko 107.000 KM i za privredno društvo Riva u iznosu od oko 44.500 KM, a Zlata Avdagić za privredno društvo Riva u iznosu od oko 39.000 KM.

Indira Kešetović (sekretar u Riva d.o.o) i Mensura Bešić (blagajnik u Riva d.o.o) su optužene da su, uručenjem dijela plata u gotovini zaposlenicima, pomagali Abdulahu i Zlati Avdagić u učinjenju krivičnog djela.

Također, optužnicom su za isto krivično djelo obuhvaćena i privredna društva Riva d.o.o i Robni terminal d.o.o Tuzla.

Priču su otkrili novinari Centra za istraživačko novinarstvo.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Plenković podržao Filipović: Apelujem na zajedništvo!

Hrvatski premijer Andrej Plenković doputova je u ponedjeljak u Mostar u dvodnevnu...

Sport

FK Željezničar prošlu godinu poslovao u plusu od 1,7 miliona KM

Fudbalski klub Željezničar objavio je danas finansijski izvještaj za 2025. godinu, koja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada RS se odriče dijela prihoda od akciza na gorivo

I dok blokada Hormuškog moreuza prijeti novom rastu cijena nafte na svjetskom...

Faris Lemeš / Arhiv: Visokoin.com
Gradsko vijeće VisokoIstaknutoVisoko

Vijećnik Faris Lemeš upozorava: Grad Visoko ponovo propušta milione KM

Gradski vijećnik Faris Lemeš upozorio je da Visoko propušta prilike za značajna...

Visoko

Uhapšen nakon krađe u Visokom: Otuđeni prehrambeni proizvodi i sredstva za čišćenje

Dana 12.04.2026. godine, u 13,50 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nakon što je kupio olovku od 760 KM: Evo kakvo opravdanje je ponudio Irfan Čengić

Načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić kupio je luksuznu olovku za...

Sport

OKI Fantomi peti put zaredom prvaci Evrope

Odbojkaški klub invalida Fantomi odbranio je naslov prvaka Evrope u sjedećoj odbojci....

Biznis

Preminuo Ivan Rimac, otac Mate Rimca

Ivan Rimac, poznati hrvatski preduzetnik i otac Mate Rimca, preminuo je juče...