U Kaknju je prethodnih dana potpisivana peticija protiv gradnje fabrike u vlasništvu porodice hrvatskog šefa diplomatije Gorana Grlića Radmana.
Danas je federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala s načelnikom Kaknja Mirnesom Bajtarevićem upravo i o ovoj temi.
“Na sastanku je također razgovarano o posebnom interesu javnosti i lokalnog stanovništva za pitanje ponovnog izdavanja okolišne dozvole za kompaniju Bioorganika. Lokalna zajednica je po tom pitanju zakazala i tematsku sjednicu, a ministrica Pozder je informisala načelnika Bajtarevića da okolinska dozvola nije izdata i da se provodi upravni postupak”, navodi se u saopćenju.
Elvedin Alajbegović, predsjednik mjesne zajednice Donji Kakanj, kaže da je proces obnavljanja dozvola probudio strah od dodatnog zagađenja okoliša, u gradu poznatom po rudniku uglja, termoelektrani i tvornici cementa.
Izgradnja fabrike najavljena je 2014., nakon što je novootvorena firma “Bioorganika”, sa sjedištem u Kaknju, dobila podršku općinske vlasti, a potom i dozvole za izgradnju.
Njen osnivač je kompanija za preradu životinjskog otpada iz Zagreba “Agroproteinka”, koja je u većinskom vlasništvu porodice Gordana Grlića Radmana, ministra vanjskih poslova Hrvatske.
Kompanija “Bioorganika” registrovana je u BiH od 2013., kao firma za preradu nusproizvoda životinjskog porijekla, među ostalim, za proizvodnju koštanog brašna i hrane za životinje.
Do danas nema nijednog zaposlenog, a u poslovnom registru kao sjedište joj je naveden restoran “Kameni dvorac”, u blizini Kaknja. U oktobru prošle godine, “Bioorganika” uputila je Ministarstvu okoliša Federacije BiH zahtjev za obnavljanje okolinske dozvole.
Tumačeći to kao ponovno “oživljavanje” priče o izgradnji, grupa aktivista i mještana Kaknja je odgovorila s peticijom protiv izgradnje, koju je potpisalo više od 2.140 građana.
“To ja zovem opasnošću, a ne projektom za mjesno stanovništvo. Nalazi se blizu rijeke Bosne. Kažu 200 metara udaljene kuće, a to je jako blizu, u samoj avliji”, kaže Alajbegović.