Sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, koja je prvobitno bila sazvana za 5. decembar, odgođena je za 9. decembar, objavljeno je na službenoj web-stranici ovog Doma.
Navedeno je da se zasjedanje odgađa na zahtjev Federalne vlade i nisu precizirani razlozi.
Predloženi dnevni red ostaje isti s najavljena dva zakona upućena u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku
– Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o slatkovodnom ribarstvu i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak. U redovnoj proceduri su izmjene i dopune Zakona o zaštiti prirode, Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji Bosne i Hercegovine te nacrti zakona o društvenom poduzetništvu, kao i zaštiti odoba koje prijavljuju korupciju.
Federalna vlada tražila odgodu sjednice
Slično je bilo nedavno i s Predstavničkim domom kada je sjednica najavljivana za 28. novembar prolongirana za 4. decembar. Dan prije je predsjedavajući tog Doma Dragan Mioković kazao da je odgodu tražila također Federalna vlada.
Ni u ovom Domu nije mijenjan najavljeni dnevni red, ali je saopćeno da se zasjedanje odgađa radi usaglašavanja Prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak.
Kako do minimalnih primanja od 1210 KM
Plan vlasti u Federaciji BiH je da od 1. januara 2025. minimalno primanje radnika iznosi 1210 KM. Time se uvodi novi pojam “minimalno primanje” kroz izmjene Zakona o dohotku. Minimalna plata će rasti sa 619 KM na 700 KM, dok će minimalni topli obrok iznositi 260 KM, prijevoz 50 KM plus 200 KM “učinka”.
Ukupna plata radnika bit će 1210 KM, od čega će 700 KM biti oporezivo, a ostatak neoporeziv.
Izmjene Zakona o dohotku trebale su biti jučer u Zastupničkom domu, odmah nakon toga u Domu naroda Parlamenta BiH, a nakon toga Vlada FBiH trebala bi donijeti uredbu koja će biti prijelazna faza do primjene online fiskalizacije.
Međutim, sjednica Zastupničkog doma, ranije sazvana za 28. novebra, prolongirana je za 4. decembra na zahtjev Vlade FBiH, a zbog usuglašavanja prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak.
Prijedlog Zakona o porezu na dohodak usuglašavat će se u odnosu na pristigle amandmane, a posebno u odnosu na prijedloge Udruženja poslodavaca.
Pregovori u Republici Srpskoj u toku
Vlada RS-a bi već sredinom januara sljedeće godine mogla donijeti odluku o najnižoj plati u RS-u ako se poslodavci i sindikalci u međuvremenu ne dogovore, potvrdio je premijer Radovan Višković.
– Povećanje najniže plate u RS-u stvar je socijalnih partnera, tačnije Unije poslodavaca RS-a i Saveza sindikata RS-a. Ako se oni ne dogovore, a ne vjerujem da hoće jer se nikada nisu mogli dogovoriti, onda će Vlada donijeti odluku – istaknuo je Višković.
On nije želio precizirati koliko bi minimalna plata mogla iznositi ističući da “ne želi rušiti dogovor sindikalaca i poslodavaca”.
Izjave pojedinih poslodavaca da minimalnu platu ne treba povećati, nego čak smanjiti, neozbiljne su i sramne, poručuju iz Saveza sindikata RS-a, naglasivši da je povećanje minimalca značajno kako za samog radnika tako i za državu.
U RS-u su počeli pregovori za povećanje najniže plate, čiji ishod još nije ni na vidiku. Iz spomenutog sindikata stava su da bi minimalac s 900 trebalo povećati na 1050 KM, dok iz Unije udruga poslodavaca RS-a tvrde da za to nema nikakve osnove. Pojedini predstavnici poslovne zajednice ne kriju da su čak za smanjenje minimalca, pozivajući se na prilike u privredi.