Početna Svijet Previše zemalja bilježi eksponencionalni rast covida-19

Previše zemalja bilježi eksponencionalni rast covida-19

20

Sjeverna hemisfera proživljava “kritičan trenutak” pandemije covida-19, upozorio je u petak direktor WHO-a i ocijenio da previše zemalja bilježi eksponencionalni rast slučajeva.
“Nalazimo se u kritičnom trenutku pandemije, posebice sjeverna hemisfera”, izjavio je Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferenciji za novinare.

“Prevelik broj zemljama bilježi eksponencionalno povećanje slučajeva covida-19 i to dovodi do toga da su bolnice i jedinice intenzivne njege blizu ili su prekoračile svoje kapacitete i to već u listopadu”, dodao je, prenosi Hina.

Ocijenio je da će “sljedeći mjeseci biti jako teški i da su neke zemlje na opasnom putu”.

Tokom posljednja 24 sata blizu polovice zabilježenih slučajeva u svijetu je bilo u Europi, precizirala je dužnosnica za vođenje pandemije u WHO-u dr. Maria Van Kerkhove.


U nekoliko europskih zemalja kapaciteti bolnica će biti popunjeni sljedećih tjedana, upozorila je.

“Pozivamo čelnike da odmah poduzmu mjere kako bi se izbjegle nepotrebne smrti, urušavanje osnovnih zdravstvenih usluga i zatvaranje škola. Kao što sam rekao u veljači, ponavljam i danas, ovo nije vježba”, rekao je šef WHO-a.

Čelnik te UN-ove agencije je upozorio da će se opća karantena moći izbjeći ako vlade uspiju usavršiti svoje sustave traženja kontakata i koncentrirati se na izolaciju svih slučajeva i karantenu kontakata.

“Više puta smo vidjeli u cijelom svijetu da nikada nije prekasno da čelnici djeluju i svladaju epidemiju”, rekao je.

Pandemija novog koronavirusa je u svijetu usmrtila više od 1,1 milion ljudi od pojave bolesti krajem prosinca.

Širom Europe je više od 8,2 miliona oboljelih i više od 258.000 umrlih od covida-19.


Možda vas zanima

Visoko

Visoko izdvaja 500.000 KM za poljoprivredu – podrška domaćim proizvođačima

U Gradskoj upravi Visoko je održan sastanak s predstavnicima poljoprivrednih proizvođača, na...

IstaknutoPriče

Supruga otišla i udala se: “Adnan ostao sam s tri djevojčice”

Teška životna sudbina zadesila je Adnana, oca tri male djevojčice, koji je...

SvijetVijesti

Slovenački politički zemljotres: Janša ponovo preuzima kormilo?

Slovenija proživljava jedan od najdramatičnijih političkih preokreta u svojoj modernoj historiji. Iako...

Visoko

U Visokom jutro oblačno, ostatak dana sunčaniji

Danas će u većem dijelu Bosne i Hercegovine prevladavati sunčano vrijeme uz...

Visoko

Raspisan konkurs: Gradska biblioteka Visoko traži novog direktora

Upravni odbor Javne ustanove Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb- Kulturni centar Altindag,...

Smrtovnice

ZVONIĆ (Avdo) SENIJA 18.04.2026. u 18:00 sati

ZVONIĆ (Avdo) SENIJA 18.04.2026. u 18:00 sati

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Saradnja sa dr. Habibovićem rezultirala desetinama uspješnih operativnih zahvata

Kliniku za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu posjetio je...

IstaknutoTehno

AI boom: EU krije podatke pod pritiskom Microsofta, Netflixa …

Microsoft i druge američke tehnološke kompanije uspješno su lobirale kod Evropske unije...