Početna Vijesti Prijava protiv oficira Armije BiH zbog ‘granatiranja civilnih ciljeva u Doboju’

Prijava protiv oficira Armije BiH zbog ‘granatiranja civilnih ciljeva u Doboju’

152

Policija u Doboju dostavila je Tužilaštvu BiH izvještaj protiv jedne osobe s područja Federacije BiH, zbog osnova sumnje da je izvršila krivično djelo zločini protiv čovječnosti.

Za prijavljenu osobu postoji osnov sumnje da je u vrijeme oružanih sukoba u BiH, od jula do kraja decembra 1992. godine, suprotno pravilima Međunarodnog humanitarnog prava i suprotno Ženevskoj konvenciji o zaštiti osoba za vrijeme rata, kao visoko pozicionirani oficir Armije BiH, učestvovao u odlukama o odobravanju upotrebe artiljerijsko-raketnih oruđa radi neselektivnog granatiranja civilnih ciljeva u užoj i široj zoni gradskog jezgra grada Doboja – saopćeno je danas iz Policijske uprave Doboj.


Prilikom granatiranja, od raketa ispaljenih s položaja Armije BiH, u navedenom periodu, u užem jezgru grada Doboja smrtno je stradalo trinaest, a teže i lakše ranjeno ukupno osamnaest civila.

Iz Policijske uprava Doboj podsjećaju da su, u prethodnom periodu, podnijeli tri izvještaja protiv deset osoba zbog osnova sumnje da su izvršile krivično djelo zločini protiv čovječnosti i krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, koji se odnose na granatiranje užeg i šireg područja grada Doboja.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Noćnim skijanjem večeras i SKI centar Ponijeri kod Kaknja zvanično otvara novu sezonu

Javna ustanova Kulturno-sportski centar Kakanj, koja upravlja i SKI centrom Ponijeri, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vučić danas stiže u BiH na otvaranje bolnice

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas će prisustvovati svečanom otvaranju bolnice „Sveti arhiđakon...

Crna HronikaVijesti

U 14 saobraćajnih nesreća u ZDK-u sedam osoba lakše povrijeđeno

Svi glavni putni pravci na području Zeničko-dobojskog kantona prohodni su, a saobraćaj...

Crna HronikaVijesti

Tragedija u Sarajevu: Preminula žena na koju je palo drvo

Žena na koju je palo drvo u Sarajevu preminula je u sarajevskom...

SvijetVijesti

Kolumbijski predsjednik Trumpu: Prestani me klevetati

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro odbacio je prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa i...

Vijesti

Nakon snježnog kolapsa: Tramvaji jutros u Sarajevu ponovo na šinama, saobraćaj još otežan

Tramvajski saobraćaj u Sarajevu jutros, 5. januara, ponovo je uspostavljen i trenutno...

SvijetVijesti

Argentina zabranila ulaz zvaničnicima iz Venecuele

Argentina je zabranila ulazak u zemlju venecuelanskim zvaničnicima, vojnom osoblju i biznismenima...