Danas se navršavaju 33 godine od događaja na Brčanskoj Malti u Tuzli, poznatijeg kao “Tuzlanska kolona” – jednog od najosjetljivijih i najkontroverznijih trenutaka iz perioda početka rata u Bosni i Hercegovini.
Tragičan dan iz 1992. godine
Dogodilo se to 15. maja 1992. godine, kada su pripadnici tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) pokušali da se povuku iz kasarne “Husinska buna” u Tuzli prema teritoriji pod njihovom kontrolom, u skladu s dogovorom između lokalnih vlasti i JNA komande. Međutim, tokom prolaska kolone kroz naselje Brčanska Malta došlo je do sukoba, u kojem je, prema dostupnim podacima, poginulo najmanje 50 pripadnika JNA, dok je više desetina ranjeno.
Kolona se tog 15. maja 1992. godine povlačila iz Tuzle pod punim naoružanjem. Pripadnici tadašnje Stanice javne bezbjednosti Tuzla, koji su bili dio Ministarstva unutrašnjih poslova Republike BiH, bili su zaduženi za njenu bezbjednosnu pratnju. Zvanične informacije govore da je do razmjene vatre došlo nakon što su iz smjera kolone ispaljeni prvi hici, na što su policajci odgovorili uzvratnom paljbom po naredbi komande.
U sastavu kolone nalazili su se vojnici tada novoosnovane Vojske Jugoslavije i pripadnici paravojnih formacija samozvane Srpske Republike, koja je samo tri dana ranije proglašena u Banjaluci, a stavljena pod komandu ratnog zločinca Ratka Mladića.
Taj događaj godinama je predmet različitih interpretacija i politizacije, a bio je i povod za pravne procese. Najpoznatiji među njima bio je proces protiv Ilije Jurišića, bivšeg pripadnika rezervnog sastava policije MUP-a Tuzla, koji je u Srbiji, tačnije, u Beogradu bio osuđen na 12 godina zatvora 2009. godine pa potom oslobođen optužbi za ratni zločin u vezi s ovim slučajem.
Dakle, on je 2010. godine pušten na slobodu, a proces je vraćen na početak.
Različita obilježavanja
Zbog različitih interpretacija i emocija koje ovaj događaj izaziva, svake godine se organizuju paralelna obilježavanja.
U 10:00 sati danas delegacije iz Republike Srpske zajedno s porodicama nastradalih planiraju održati komemorativnu šetnju i položiti cvijeće u ulici Armije Republike BiH. Potom, oko 12:30 sati, predviđeno je polaganje vijenaca i cvijeća ispred spomen-kosturnice u naselju Pučile, gdje će biti upriličen i parastos za poginule vojnike.
U isto vrijeme, u okviru obilježavanja Dana odbrane Tuzle, predstavnici lokalne i viših razina vlasti, učesnici oslobodilačkog rata, članovi boračkih organizacija i građani okupit će se kako bi zajednički odali počast stradalim braniocima na istom mjestu – u ulici Armije Republike BiH.
Ni nakon više od trideset godina, još ne postoji jedinstven i zvanično prihvaćen broj stradalih u događaju poznatom kao “Tuzlanska kolona”. Prema podacima koje iznosi tuzlanska Fondacija “Istina, pravda, pomirenje”, život su izgubila 33 pripadnika kolone i trojica službenika policije. Nasuprot tome, Centar za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske tvrdi da su stradala 54 vojnika, dok je njih 44 ranjeno.
Pozivi na pomirenje i istinu
Tuzlanske vlasti i brojne organizacije godinama ističu da je 15. maj dan kada se Tuzla branila, a ne napadala, te pozivaju na objektivan i nepristrasan pristup historiji. Naglašavaju da je ključno sjećanje na sve žrtve, ali i odbacivanje pokušaja revizionizma koji bi doveo u pitanje karakter rata u Bosni i Hercegovini.
Mjesto pamćenja i opomene
Brčanska Malta ostaje simbol teških i bolnih trenutaka iz ratne 1992. godine, ali i podsjetnik na važnost dijaloga, istine i pomirenja u poslijeratnom društvu. Danas, 33 godine kasnije, Tuzla odaje počast svim nevinim žrtvama i ističe važnost očuvanja mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
U Tuzli se 15. maj obilježava kao Dan oslobođenja grada.