Početna Istaknuto Prije 827 godina napisana Povelja Kulina bana

Prije 827 godina napisana Povelja Kulina bana

44

Na današnji dan prije 827 godina, odnosno 1189. napisana je Povelja Kulina-bana na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument nego i jedan od najstarijih državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.

Povelja Kulina bana je prvi poznati diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku, i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara, ali i svih građana BiH. Njegova vrijednost za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiva. To je prvi poznati dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara vladaru, tj. knezu, druge države.

Njen značaj ogleda se u dva područja: historiji bosanske državnosti i historiji bosanskog jezika. S prvog aspekta može se reći da je Kulinova povelja “rodni list” bosanske državnosti. Iz njenog sadržaja jasno se može uočiti činjenica da je Bosna već u 12. stoljeću imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara, mada o tome postoje dokazi i iz 10. stoljeća. To su kroz historiju prešućivali i pokušavali osporiti razni historičari, geografi, politolozi iz okolnih zemalja.

Čak su neki uvrštavali Kulinovu povelju u spomenike vlastite nacionalno-jezičke historije, mada na njenom početku jasno stoji odrednica “(banь) bosьnьski”. Također, u povelji se uočava da je Bosna već tada imala prijateljske odnose sa Dubrovnikom, koji su se nastavili održavati kroz iduća stoljeća, te da je tada bila razvijena i trgovina na cijeloj teritoriji tadašnje bosanske države. To govori da Bosna nije bila zatvorena i da je održavala veze i sa drugim državama.

Još jedna važna činjenica o kojoj svjedoči ova povelja jeste postojanje pisarske kancelarije na banovom dvoru, što dokazuje dugu tradiciju pismenosti na bosanskom tlu, a često se kultura (a ponekad i kulturni nivo) jednog naroda veže upravo za početke pismenosti kod tog naroda.

Original u Rusiji

Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. stoljeću, danas se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima.

BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje, ali ga je Rusija odbila jer smatra da Povelja Kulina bana, kao drugi dokument Slavena po starosti, jednako pripada i njihovoj historiji.

Tekst Povelje

U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.

Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.

Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca avgusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.

Možda vas zanima

Crvenoj zvezdi zbog veličanja Ratka Mladića prijeti oštra kazna

Zbog navijačkih transparenata koji veličaju preminulog haškog osuđenika Ratka Mladića, istaknutih na...

SDP Visoko bojkotuje svečanu sjednicu Gradskog vijeća

Predstavnici SDP-a Visoko najavili su da neće prisustvovati večerašnjoj svečanoj sjednici Gradskog...

Kriza u “Željeznicama”, sindikat prijeti obustavom rada u ponedjeljak

Iz Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti ŽRS saopštili su da resorno ministarstvo, odnosno...

Švajcarska kompanija seli proizvodnju u BiH

Švajcarska kompanija planira preseliti proizvodnju u Bosnu i Hercegovinu, odnosno u Novi...

Aston Martin razmatra posljednji pravi ručni mjenjač

Ručni mjenjač je na izdisaju. Neće proći mnogo vremena prije nego što...

Detalji s ročišta: Anel Sejfović nezaposlen, a pronađeno mu 60.000 eura i Mercedes G klase, Džomba rekao da živi od ženine plate

Pred Kantonalnim sudom u Sarajevu održano je ročište za određivanje pritvora osumnjičenima...

Đina Džinović privukla pažnju porukom o ocu: Nikada mu neću oprostiti

Porodični odnosi nakon razvoda Harisa Džinovića i Meline Galić, koja danas nosi...

Nevrijeme stiglo u BiH: Grad veličine jajeta pogodio Krajinu

Na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine trenutno su zabilježeni lokalno snažni pljuskovi praćeni...