Početna Opći izbori 2022 Pročitajte pismo zbog kojeg je Novalić stavljen na crnu listu SAD-a

Pročitajte pismo zbog kojeg je Novalić stavljen na crnu listu SAD-a

57

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država danas je na crnu listu ove zemlje stavilo Fadila Novalića, premijera Federacije Bosne i Hercegovine, zbog, kako je navedeno “zloupotrebe podataka penzionera u korist vlastite političke stranke, što je suprotno zakonima BiH”. Podsjetimo, to pismo je izazvalo žestoku reakciju u javnosti, kako zbog njegovog sadržaja, tako i zbog toga kako su mu bili dostupni lični podaci građana.

Naime, 2018. godine, Novalić je u pismu penzionerima, između ostalog, naveo šta je sve federalna vlada uradila kako bi se poboljšao njihov status, ali i šta će sve uraditi na kraju ovog mandata.

Važno je istaći da je Novalić to pismo poslao u sedmici pred održavanje izbora, a može se protumačiti da je to bilo sredstvo za prikupljanje podrške i političkih poena.

“Ostanite i dalje partner onima koji sistemski, hrabro i odlučno rješavaju probleme u našem društvu. Budite uz one koji rade za Vašu i opću dobrobit naše države i društva”, navedeno je na kraju Novalićevog pisma.

Fadil Novalić stavljen na američku crnu listu


N1 je nastojao doći do odgovora 2018. godine kako je Novalić mogao dobiti lične podatke penzionera i slati im pisma, a na šta su nam iz Fonda Penzionog i invalidskog osiguranja (PIO) odgovorili da su uradili sve po zakonu, ali su iz Agencije za zaštitu podataka imali suprotan stav. Naime, oni su naveli da su i Novalić i PIO prekršili zakon te da će nastojati utvrditi kako je do toga došlo.

S druge strane, dijelu penzionera bilo je sporno što Novalić ima podatke o njima, što im piše, što im piše pred same izbore, ali i što na samom kraju pisma, u kome govori o konsolidaciji penzionog sistema, poziva penzionere da ostanu partner aktuelnoj vlasti.

A Ministarstvu finansija SAD je sporno što je Novalić “zloupotrijebio podatke o penzionerima u korist vlastite političke stranke, što je suprotno zakonima BiH”:

“U sedmici prije izbora 2018. gosp. Novalić je koristio podatke o penzionerima do kojih je došao preko službenog položaja kako bi slao pisma u kojima je naveo svoja postignuća i obećavao povećanje penzija u zemlji u kojoj pitanje penzija ima jaku političku važnost”, naveli su, između ostalog, u obrazloženju današnje odluke.

Pismo zbog kojeg je Novalić stavljen na američku crnu listu pogledajte ispod:


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Gubici rastu, investicije eksplodiraju: Lidl sprema veliki ulazak u BiH

Kompanija Lidl BH prošle godine ostvarila je gubitak od 41,5 miliona KM,...

Sport

Edin Džeko završava karijeru nakon Svjetskog prvenstva?

Legendarni bh. napadač Edin Džeko bi ovog ljeta mogao staviti tačku na...

BiznisSvijetVijesti

Cijene nafte vrtoglavo rastu

Cijene nafte u svijetu porasle su za osam odsto nakon što je...

SvijetVijesti

Iranci poručili: Uživajte u trenutnim cijenama na pumpama

CENTCOM je saopćio da danas počinje provođenje blokade cjelokupnog pomorskog prometa koji...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas uživajte u suncu, a sutra će vam već trebati kišobran

Danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno i pretežno oblačno vrijeme. U...

Sport

Srušio Alkaraza: Siner pred očima bh. ljepotice postao broj jedan

Italijanski teniser Janik Siner ponovo je broj jedan na svijetu. Do danas...

Sport

Rukometašice BiH teško poražene od Nizozemske

Ženska rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, očekivano je doživjela težak poraz u...

Bosna i HercegovinaSvijetVijesti

Upozorenje građanima: Nove mobilne prevare u BiH stižu i s Filipina

Raširena pojava takozvanih phishing poruka otvorila je pitanje zaštite građana od online...