Profesor emeritus Ivo Komšić, član ratnog Predsjedništva BiH i učesnik mirovnih pregovora 90-ih godina, za N1 je komentarisao uspostavu Vlade Federacije BiH i intervencije visokog predstavnika koje su prethodile izglasavanju vlade koju čine stranke okupljene oko SDP-a, NIP-a, Naše stranke i HDZ-a BiH.
Komšić govoreći o prethodnoj Vladi FBiH na čelu sa Fadilom Novalićem (SDA), kaže da je povećanje organizovanog kriminala i korupcije jedini “napredak koji su ostvarili”.
“To je bila Vlada koja je potrošila preko 10 milijardi KM u svom osmogodišnjem mandatu bez vidnih rezultata. Budžet su namirivali uglavnom iz PDV-a i iz poreza i doprinosa koji su se povećavali ne njihovom zaslugom nego povećavanjem cijena i inflacijom. Doduše, u tom periodu su povećali javne rashode jer su vršili enormno i nekontrolirano zapošljavanje svojih stranačkih ljudi u javnim službama”, rekao je Ivo Komšić pojasnivši svoj stav o nedavnim intervencijama Kristijana Šmita kao usaglašenima sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
“Ako uđemo u suštinu novih odluka visokog predstavnika onda se one mogu tumačiti i kao usaglašavanje federalnog Ustava s dejtonskim Ustavom BiH. U prelaznim odredbama tog Ustava stoji da su entiteti dužni usaglasiti svoje ustave s njim u roku od tri mjeseca. To nikada nije urađeno. Sada je to učinio visoki predstavnik propisujući da se izbor Vlade Federacije vrši na isti način kao izbor državne Vlade”, naveo je Komšić za N1.
SDA se drži legitimnog predstavljanja
Aktuelna politička situacija do apsurda je, smatra Komšić, dovela SDA-ovo zagovaranje za građansku BiH, budući da se sada ova stranka grčevito drži principa legitimnog predstavljanja protiv kojeg je bila u proteklom periodu.
“SDA i njihovi radikali otkrivaju svoju pravu političku strategiju koja se u suštini ne razlikuje od prošle HDZ-ove”, komentira Ivo Komšić dodajući da procjenjuje kako će “SDA i DF dodatno radikalizovati u nadolazećem periodu te da se neće pomiriti sa gubitkom vlasti”.
Također smatra kako se ne može očekivati od ovih dviju političkih stranaka da će biti konstruktivna opozicija.
“Oni će vjerovatno nastaviti sa radikalizacijom i temeljit će je na odbijanju odluka koje je donio visoki predstavnik. Oni se neće lako pomiriti sa gubitkom vlasti i optuživat će međunarodnu zajednicu zbog toga. To će biti pogrešno i može nas politički udaljiti od EU i evropskih vrijednosti. Već dulje vrijeme se otvoreno govori protiv tih vrijednosti, nastoje se Bošnjaci udaljiti od njih, a te vrijednosti se prikazuju kao neprijateljske i u radikalnoj suprotnosti spram bošnjačke kulture. To je evoluiralo dotle da se otvoreno govori o neprijateljskoj kršćanskoj Evropi, čak križarskoj”, pojašnjava u svom komentaru za N1 sociolog Ivo Komšić analizu društveno-političke situacije u BiH.
On zaključuje kako je apsurd u tome da će se takva politika skrivati iza “građanske države” iako – kako tvrdi – s građanstvom, ljudskim slobodama i ravnopravnošću naroda i građana nema nikakve veze.